A klímaváltozásról olyan sok sokkoló hírt olvashatunk nap mint nap, hogy egy ponton azt is gondolhatjuk, mi értelme bármin is változtatni, a folyamat már megállíthatatlan, ráadásul nem rajtunk, kis embereken fog múlni a Föld sorsa.
De ez nem igaz! Sir David Attenborough természettudós dokumentumfilmjeit érdemes megnézni, ha már a gyermekünk olyan korú. Ő tisztán, szigorúan, de nem pesszimistán szólít cselekvésre.
Amikor az Óvd a Földanyát programot életrehívtuk, arra gondoltunk, hogy nem csak 4 hétre elegendő feladatot gyűjtünk össze nektek ebben a témakörben, de adunk egy sorvezetőt is beszélgetéshez. Mert a klímaváltozásról nehéz úgy beszélni, hogy a gyerekünk ne szorongjon, és ne érezze úgy, hogy minden veszve.
A Marie Claire online felületére rendszeresen írunk mi is cikket. Legutóbb például arról, hogyan enyhíthetjük gyermekünk klímaszorongását.
„A gyerekek bíznak abban, hogy nekünk, felnőtteknek minden helyzetre, kihívásra van egy biztos tervünk, valamilyen megoldásunk. Bíznak benne, hogy mi mindenről mindent tudunk – ideértve a Földön lezajló változásokat is. A klímaváltozás azonban a felnőttek számára sem könnyed beszédtéma, bennünk is támadnak kérdések és kétségek, így hajlamosabbak vagyunk figyelmen kívül hagyni a gyerekeink ezzel kapcsolatos kérdéseit, aggodalmait. Ezzel pedig akaratlanul is hozzájárulunk a klímaszorongásuk növekedéséhez.
Az Ipsos tavaly ősszel készített felmérést az Európai Környezetvédelmi Iroda (EEB) számára. A felmérésből kiderült, hogy az európai fiatalokat a klímaváltozás aggasztja leginkább, a globális felmelegedést az emberiség legsúlyosabb problémájának tartják. A BBC Newsround tavaly márciusi felmérése szerint pedig a megkérdezett 8 és 16 év közötti gyerekek közül minden ötödiknek volt már olyan rémálma, ami a klímaváltozásról szólt.
Természetes, hogy szülőként szeretnénk megóvni a gyerekeinket az olyan nehéz beszédtémáktól, mint a klímaváltozás, ám ez is egy olyan probléma, amely nem múlik el azzal, ha egyszerűen figyelmen kívül hagyjuk.
„Neked nem kell emiatt aggódnod. Te még túl kicsi vagy, hogy ezeken a dolgokon rágódj. Menj csak nyugodtan játszani, ne foglalkozz ilyesmikkel.”
Ezek a hárító válaszok általában abból fakadnak, hogy bennünk, felnőttekben sem tiszta, hogyan is kéne kezelni ezt a helyzetet, túl nehéznek tűnik a klímaváltozásról beszélni, esetleg azt érezzük, hogy nem tudunk száz százalékban megnyugtató választ adni, ezért inkább nem is válaszolunk. Pedig a szakértők szerint nagyon fontos, hogy nyitottan és őszintén beszéljünk a gyerekekkel a klímaváltozásról, mert ezzel is enyhíthetjük a szorongásukat.
Így kezdj el a gyerekekkel a klímaváltozásról beszélgetni!
Te mindenkinél jobban ismered a gyermeked, ezt ne feledd. Te fogod tudni, mikor lesz a legjobb alkalom, hogy előhozakodj a témával: lehet, hogy vacsora közben, lehet, hogy egy séta során. Ami fontos, hogy légy őszinte, ha nem tudod a választ. Ebben az esetben is teljesen rendben van, ha ezeknek a kérdéseknek utólag utánanézel és később válaszolod meg őket. A nyitott és őszinte beszélgetés sokat segít, hogy a gyermeked klímaszorongását csökkentsd.
Először tedd fel magadnak a nehéz kérdéseket!
Te hogyan vélekedsz a klímaváltozásról? Benned milyen kérdések és aggályok merülnek fel? És hogyan is tehetsz, tehettek együtt ellene? Ha először tisztázod, hogy mi az, amit tudsz és nem tudsz a témáról, és utánanézel a saját megválaszolatlan kérdéseidnek, máris egy fokkal könnyebb lesz a témáról beszélgetnetek.
Pár tipp a klímaszorongás kezeléséhez:
- Fókuszáljatok a pozitív történésekre!
A klímaszorongás egyik fő kiváltója a folyamatosan szembejövő aggasztó hírek áradata, így nagyon fontos, ezeknek a mennyiségét visszaszorítsd, és olyan történetekre irányítsd inkább a gyerekek figyelmét, amelyek azt mutatják meg, hogy az emberi gondoskodás, a környezetre való odafigyelés milyen pozitív változásokat tud hozni.
- Alkalmazzatok szorongást enyhítő gyakorlatokat!
Vannak olyan otthon is alkalmazható gyakorlatok, amelyek segítségével a gyerekek hatékonyabban tudják kezelni az érzéseiket. A stresszlevezető testmozgás, a digitális detox és a közösen töltött minőségi idő is hatékonyan enyhíthetik a szorongás érzését, illetve vannak olyan gyerekeknek szóló meditációs gyakorlatok, amelyek segítenek nekik megnyugodni, elűzni az aggasztó érzéseiket, gondolataikat.
- Tegyetek ellene ti is!
A szorongás mértéke csökkenthető, ha a passzív aggódás helyett az energiáitokat olyan cselekvésekbe fordítjátok át, amelyekkel ti is tesztek a környezetvédelemért. Üljetek le, és beszéljétek meg együtt, mi az, amit már most is tesztek otthon a Föld védelme érdekében, milyen szokásaitok vannak, amik a környezet védelme szempontjából kifejezetten hasznosak, és milyen további hasznos gyakorlatokat tudnátok otthon bevezetni.
Óvjátok tovább együtt a Földanyát
Az Abracadabra World sok praktikus tanáccsal és azonnal bevethető gyakorlattal segít, hogy még varázslatosabb szülő lehess. Az Óvd a Földanyát! programjuk 4 hétre leosztva tartalmaz a környezetvédelemmel és a fenntarthatósággal kapcsolatos tudnivalókat és a mindennapokban alkalmazható gyakorlatokat. A program 28 játékos feladatát elvégezhetitek a saját tempótokban, több részre bontva, vagy egy lendülettel, tényleg 28 nap alatt. Ezen kívül találtok a csomagban egy kifestőfüzetet és feladatlapokat is azokra a napokra, amikor nincs másra lehetőségetek.
Ha nincs mindig mindenre energiád a program 4 hétre összeállított, összesen 28 játékos feladatából, ne legyen lelkiismeret-furdalásod! Gondolj arra, hogy ha csupán 1-1 új dolgot fogad meg a család a program minden hetéből, már az is mennyivel több mint amit eddig tettetek. Mert minden áldott nap tehetünk néhány lépést azért, hogy a bolygónk továbbra is az otthonunk, az élhető világunk maradhasson.”
Az eredeti írás itt olvasható! KATT!