Judittal az elmúlt közel 20 évben ahhoz szoktunk hozzá, hogy másoknak intézünk interjúkat, nem pedig magunknak. Elég furcsa helyzet, amikor magad miatt írsz egy szerkesztőségnek, remélve, hogy érdekesnek találják a vállalkozásod. A Képmás magazinban megjelent interjúnak azért is örültünk különösen, mert Jámbor-Miniska Zselyke szuper kérdéseire válaszolhattunk.
Köszönjük a lehetőséget, hogy bemutatkozhattunk!
Varázslatos szülő vagy? – Két anyuka, akik azonnal bevethető eszközökkel segítik a gyereknevelést
„Anyának és apának lenni nem teljesen olyan, mint ahogyan a gyermekvállalás előtt elképzeltük, az örömteli pillanatok mellett nehézségek is adódnak. Néha a legnehezebb helyzetekben is egyben kell tartanunk a családot. Judit és Orsi olyan dolgozó édesanyák, akik hiszik, hogy bárkiből lehet varázslatos szülő. Ahhoz, hogy ez minél könnyebben megvalósulhasson, létrehozták az Abracadabra világát, amelyben olyan letölthető kiadványokat találunk, amelyek azonnal bevethető ötletekkel segítik a tudatos gyermeknevelést.
– A legtöbb szülő időről-időre elgondolkodik azon, hogy elég jól gondoskodik-e a gyermekéről, és az is előfordul, hogy kudarcként éli meg, ha nem minden a könyvek szerint alakul. Honnan ered a bűntudat?
Judit: A közösségi média sokat árthat ezen a téren is, hiszen nem mindig esik jól azt látni, hogy máshol glédában állnak a könyvek a gyerekszobában, míg nálunk girbegurbák, ahogy a gyereknek éppen sikerült visszatolnia őket. Vagy máshol mindig makulátlan rend van, nálunk meg állandósult a kupi a nappali közepén. Hiába tudod, hogy te is remekül eteted a gyerekedet, ha másnál olyan, mintha a maradékot is tökéletesen felhasználnák, és még a „superfoodokat” is elrejtik az ételben, amire neked már végképp nincs energiád. Itt is az a fontos, hogy a számunkra lényeges dolgokat betartsuk és kövessük, és ne azzal foglalkozzunk, hogy mit csinálnak mások.
Orsi: Szerintem itt is igaz az, hogy ha túl sok az információ, a jóakaró, a fórum, amire felmész, akkor könnyebben bizonytalanodsz el. Most éppen van egy sírósabb babám, aki még csak négyhónapos. Már olvastam arról, hogy „sírós, mert nem hagytam el teljesen a tejterméket az étkezésemből”, „sírós, mert én nem vagyok elég nyugodt, és átveszi a rezgéseimet”, de valaki éppen most osztott meg egy cikket arról, hogy az igazán sírós babák a „traumatikus terhesség és születés miatt sírnak”.
Őrület ez a sok nyomasztás, nem? És akkor most próbáld megúszni a bűntudatot. Legjobb lett volna nem rákeresni!
– A home office-ban ráadásul összemosódott a munka és a gyermeknevelés tere, ami sokakban tovább erősítette a szorongást. Szerintetek a koronavírus-járvány milyen hatással van a szülőkre?
Judit: Az egész helyzet annyira embert próbáló, hogy nehéz különválasztani, mikor melyik része visel meg jobban. Otthon dolgozni és közben gyereket nevelni, az egy folyamatos stressz. Pontos időbeosztás vagy éppen hogy kellő rugalmasság kell ahhoz, hogy az embernek mindenre jusson ideje. Hogy korábban kelsz vagy később fekszel, ez már rajtad múlik, de meg kell találni azokat a réseket, amikor a munkára is jut háborítatlan idő. Az a tapasztalatom egyébként, hogy a gyerekek nem mindig igényelnek minden percben bennünket, ha időről időre tudnak egy kicsit töltekezni belőlünk. Azaz, ha például napközben van fontos dolgom, akkor előtte mindenképpen töltök minőségi időt a gyerekemmel, azaz nemcsak ebédelünk, hanem mesét olvasunk vagy játszunk is, és utána megbeszéljük, hogy egy picit másra kell figyelnem, mielőtt mondjuk elmegyünk sétálni. De azért ezt mondani könnyebb, nem mindig megy konfliktus nélkül nekünk sem.
Orsi: Azt sem árt tudni, hogy ami most történt velünk, az nem a klasszikus home office működés. Normál esetben a gyerekek azért napközben kevesebbet vannak velünk. Miután mindenki otthon volt, a háztartásban is több lett a feladat, ehhez képest extra kihívás a digitális oktatás vagy az ovinélküliség, és akkor még jön a munka is.
– Könnyen megtaláltátok az egyensúlyt a munka és a család között?
Judit: Nagyon nehéz egyensúlyozni, de mindketten olyan alkatok vagyunk, hogy csak az egyik területtel nem szívesen érnénk be. Elég későn lettünk anyukák, úgyhogy már nagyon vágytunk rá, hiszen volt időnk a munka minden örömét és szépségét is megélni. De mivel többnyire nagyon szeretjük, amit csinálunk, így ez most sem teher.
Néha igenis jólesik egy kicsit átugrani a felnőttvilágba, hogy utána nagyobb kedvvel üljünk újra a szőnyegre játszani, vagy induljunk el a játszótérre.
Orsi: Én ezzel kapcsolatban szeretem azért sajnáltatni magam. Mondogatom, hogy de jó lett volna hátra lépni és csak babázni. És amikor erről beszélek, akkor sokszor gondolok arra, amit a pszichológus barátnőm mondott: több kismama kliense volt, akik arra panaszkodtak, hogy az anyaság nem elégíti ki őket egészen, és nem érzik magukat felnőttnek, mint ahányan amiatt keresték fel, hogy a munka mellett nem bírják. Kate Northrup az édesanyák idő- és energiamenedzsmentjével foglalkozik, és van egy Csinálj kevesebbet (Do Less) című könyve. Ebben kifejti azt, hogy bizony segítség nélkül nem megy. Szóval senkit nem szeretnénk áltatni azzal, hogy mi úgy vagyunk „a minden is”, hogy egyedül vagyunk. Kell hozzá a család, a szociális háló, a külső segítség, adott esetben intézmény. Ilyenkor sokaknak például Kate szerint az okoz kihívást, hogy segítséget kérjenek. Én is azt hittem, hogy nem lesz az idősebb kisfiam bölcsis, de aztán ezt az elvet elengedtem. És van még egy nagyon jó tanácsa, amit érdemes megvizsgálni, mert a Pareto-elv itt is működik. A befektetett energia 20 százalékával érjük el az eredmények 80 százalékát. Szóval figyelni kell, hogy mi az elengedhetetlen 20, amit bele kell tenni, és be kell érni most a 80-nal. Az anyaság arra is tanít, hogy a „tökéletességet”, a maximalizmust engedjük el.
– Hogyan segíti a szülőket az Abracadabra World?
Judit:
Varázslatos szülő vagy te is – ezt szeretnénk mindenkiben erősíteni, aki odatalál hozzánk, mert ha már veszi a fáradságot és utánanéz dolgoknak, akkor egész biztos, hogy jól csinálja. Szeretnénk kreatív, de egyszerű megoldásokat mutatni olyan témákban, amelyek mindenkit foglalkoztatnak.
Szerettünk volna egy olyan felületet, ahol mindazok találnak maguknak válaszokat, akik hozzánk hasonlóan időhiányban szenvednek, és nem tudnak egyszerre minden gyereknevelésről szóló könyvet elolvasni.
Hiszünk a digitális világ erejében, a gyors és instant megoldásokban is. Valószínűleg kisgyerekes és kamaszt nevelő szülők lesznek az olvasóink, reményeink szerint pedig nem csupán Magyarországról, hanem angol és német nyelvterületekről is érkeznek érdeklődők, mert a kiadványaink három nyelven is elérhetőek lesznek.
– Milyen témákban számíthatnak rátok a szülők?
Judit: Az Abracadabra indulása épp az első karantén-időszak alatt volt, így a szokatlan élethelyzet, az első korlátozások okozta riadalom szülte meg az első anyagunkat. A Szorongásból mosolygás egy nagyon komplex anyag, amely egyszerű játékokat, mindfulness gyakorlatokat, meditációkat, immunerősítő tippeket és recepteket, szülő–gyerek jógát is tartalmaz. Bárkinek jól jöhet, és nem csak most, hanem később is, ha valami miatt kicsit feszültebb helyzet lenne a gyermek és a család életében. Az Óvd a Földanyát pedig egy másik téma, amivel kapcsolatban a klímaszorongó gyerek jelenségét szeretnénk megelőzni. Ez egy négyhetes program, amely megtanít egyszerű gyakorlatokon keresztül egy picit tudatosabbnak lenni és jobban figyelni a környezetünkre.
Orsi: Nagyon fontos online könyvünk a Gyermekek gyásza, amelyik abban segít, hogy ha veszteség éri gyermekünket, miként tudunk segíteni neki. Nemcsak a halálról esik szó benne, hanem az elengedésről, a változások okozta veszteségekről is. Nekem ez fontos témám a szüleim korai halála miatt is.
Személyes érintettség valószínűleg minden anyagunknál lesz: minket ezek a témák foglalkoztatnak.
Érkezik majd egy olyan anyag, hogy hogyan játszunk jól a gyerekünkkel, illetve nekem nagy vágyam, hogy megmutassuk, hogy a minimalista életstílust hogyan lehet a gyerekes családoknak is gyakorolni. A mi szellemiségünk tehát a programjainkat is áthatja.
– Mi különbözteti meg a tartalmaitokat más gyermeknevelési segédanyagoktól?
Judit: Digitálisak, tehát egy kattintással az olvasónál lehetnek. Nagyon közérthetőek, erre is ügyelünk, nem kell szótár egyikhez sem. Amíg a szülő olvasgat, letölthető színezőt adhat a gyerek kezébe, ezt is a csomagban adjuk, a szorongás és a gyász témához pedig segítő mesék is vannak. A gyászkönyv mellé még egy 42 lapos nyuszis érzelemkártya is jár. Ha nincsenek még szavai a gyereknek az érzések kifejezésére, elég a nyuszikra rámutatni.
Orsi: Nem igényelnek igazán túl nagy rákészülést. Ha van is benne bármi játékötlet, akkor sem kell hozzá előtte bevásárolni. Néha elképedek, hogy a Természetes játékok csoportban milyen áron vannak a fajátékok! Mi nem olyan módszereket ajánlunk, ami azzal kezdődik, hogy költs el egy rakás pénzt, mert ha nem ilyennel játszik a gyereked, akkor máris rossz szülő lettél. És bevalljuk, hogy imádjuk nézegetni mások DIY (Do it yourself/Csináld magad! – a szerk.) ötleteit, ám nekünk erre sincs mindig időnk és lehetőségünk. De a mese vagy egy nagyon egyszerű relaxációs technika mindig kéznél lehet.”
Az eredeti írás itt olvasható! KATT!