Szombat, délután egy óra van. Egészen váratlanul előáll a helyzet, hogy van időd a gyerekeiddel játszani. Odarohannak a szekrényhez, és előkerül egy társasjáték, ami a tökéletes módja annak, hogy együtt töltsétek a délutánt. Játék közben azonban a következőt veszed észre: vagy te fogsz nyerni, vagy a gyerekeid fognak a fejed felett összeveszni azon, hogy ki áll nyerésre inkább.
Így válhat az örömteli játék ideje igazán frusztrálóvá. Pedig együtt játszani valójában nem kéne, hogy másról, mint a nevetésről, az élvezetről, a felszabadultságról szóljon. Így mi is a legjobb arcunkat mutathatjuk, és nem kerül elő az örökké nyerni akaró, másokat elnyomni készülő sötét oldalunk. Mi lehet a megoldás? Vegyetek elő egy kooperatív társasjátékot!
Mi a kooperatív társasjáték lényege? Empátia, együttműködés, kapcsolódás
A kooperatív társasjátékokban a játékosok együtt játszanak, és nem egymás ellen. A gyerekek önbizalma nő, miközben figyelnek egymásra, megosztják tudásukat és együttműködnek.
A kooperatív játékok kedvességre tanítanak. Arra a kedvességre, mely elengedhetetlen ahhoz, hogy sikeresek legyünk az életben. Ezek a játékok segítik a gyerekeket gyakorolni az együttérzést, és azt, milyen fontos kedvesnek lenni a másik iránt.
A játékosokat egy közös cél hajtja. Győzni és veszíteni is csak a csapat tud. Ez rugalmasságot tanít, és ahhoz segít minket hozzá, hogy baráti kapcsolataink még szorosabbak legyenek.
Az életben semmi nem fontosabb a valós, igazi kapcsolatoknál. A kooperatív társasjátékok ráveszik a gyerekeket arra, hogy kapcsolják ki a gépeket, és hagyják faképnél a képernyőket! Játszanak valós térben, valós személyekkel, egymással.
A hagyományos játékokhoz képest ezek a táblás játékok csak úgy játszhatók, ha egy csapatot alkotunk. A játékosok nem egymás ellen küzdenek, megtanulják egy csapat tagjaiként becsülni egymást. Megtanulják felosztani a feladatokat, döntéseket hozni együtt, megbízni egymásban, miközben egyetlen közös cél hajtja őket, megoldani a játékot együtt, miközben mindenki jól érzi magát.
A kooperatív játékok lehetővé teszik a gyerekek számára, hogy egészséges önbizalmuk legyen, és érzelmi intelligenciájuk fejlődjön. A gyerekek egyszerre tanulják meg milyen vezetőnek és követőnek lenni, vagy milyen a békekötő pozíciója. Sokszor mindezt egy játék alatt. Ezek a játékok olyan fontos képességeit fejlesztik a gyerekeknek, melyek birtokában a valóságban sikeresebbek lehetnek és egy szebb világot teremthetnek.
A versenyhelyzet nem tesz jót
Elliot Aronson, amerikai, neves szociálpszichológus, egyike a 20. század 100 legfontosabb pszichológusának, aki egyben a kooperatív tanítás gyakorlatának egyik megalapozója. A hetvenes években Texasban kidolgozott egy módszert a kulturálisan heterogén osztályok oktatására. A probléma az volt, hogy az integráltan (azaz egy osztályban) oktatott fekete, fehér és spanyol ajkú gyerekek között állandó konfliktusok feszültek, amelyek nyilvánvalóan a kulturális különbségekből és az idegenség élményéből fakadtak. Az ún. „mozaik” módszer lényege az volt, hogy vegyes kiscsoportokat hoztak létre, a tananyagot értelmes részekre bontották, mindenkinek egy részt kellett megtanulnia, majd a többieket is megtanítania arra. Így létrejött a kölcsönös egymásrautaltság, mindenki érdekelt volt a másik sikerében, a tanulók segítettek egymásnak, és fontos szociálpszichológiai megfigyelés, hogy akinek segítettünk, azt a későbbiekben is jobban elfogadjuk. A kooperatív csoportmunka tehát az előítéletek kezelésének és a kulturális feszültségek csökkentésének is fontos eszköze lehet.
Roger Johnson, a Minnesota egyetem oktatója diákokon végzett kísérletet. Egy feladat megoldását a diákoknak önállóan, közösen, vagy egymással versengve kellett megoldani. A legsikeresebbek azok lettek, akik együttműködve, közösen oldották meg a feladatot. Az egymással versengve történő feladatmegoldás csak ott bizonyult hatékonynak, ahol a feladat egyszerűbb volt, nem volt olyan összetett. A következtetés tehát ez: a versenyhelyzet főleg a bonyolultabb feladatok esetén, nem növeli a hatékonyságot.
Kim John Payne az Egyszerűbb gyermekkor című könyvében is a versengés veszélyeire hívja fel a figyelmet a versenyszerű sportolással kapcsolatban: “Amikor a túl korai kezdés problémájáról szólok, akkor a tíz-tizenegy eves kornál fiatalabb gyerekekre gondolok… Aggályaim még összetettebbek, ha az edzés erőltetett vagy erőszakos jellegű, a versengés pedig csírájában fojtja el az alakuló barátságokat és az örömet.” Könyvében később ezt is kiemeli: “A gyerekek által irányított játék sok egyéb mellett fejleszti az érzelmi intelligenciát is, no meg az egyre nagyobb rugalmasságot és kreatív problémamegoldó képességet követelő bizonytalan jövőben való helytálláshoz szükséges készségeket.”
Kipróbálnád? Kezdd ezekkel!
Van egy amerikai játékgyártó cég, a Peaceable Kingdom, magyarul Békés Királyság. Itt készülnek a világ legjobb kooperatív társasjátékai, melyek valóban békét hoznak és a velük való játék során kizárt, hogy veszekedésre kerüljön sor! A Játéktenger.hu oldalnak köszönhetően már Magyarországon is elérhető három játékuk.
A Csibefarm egy olyan játék inkább a kisebbeknek, ahol a játékosoknak együttműködve kell segíteni a tyúkanyót, hogy összeterelje a kiscsibéket és visszavigye őket az ólba. A játékot felváltva, de együttműködve kell játszani, a csapat akkor nyer, amikor az összes kiscsibét visszaterelte.
Az Etesd a Muclit! készségfejlesztő társasjáték, egy szórakoztató játék óvodáskorú gyerekeknek, melyben az éhes Muclit kell 12 bolondos uzsonnával megetetni egy kanál segítségével. A csoportosan, együttműködve játszható játék fejleszti a kicsik nagymozgás-készségét, kézügyességét, testtudatát, egyensúlyát, számtani ismereteit és kommunikációs készségét. A fincsi falatok közt csokival bevont legyek, békaláb fagyi, halas muffin, homok pizza és további finomságok találhatók, melyek mind a Mucli étvágyát csökkentik. Az uzsonnákat a hatalmas szájba kell tenni, így nyer a csapat közösen.
A Hajts a Kincsre! egy izgalmas kooperatív játék óvodáskorú gyerekeknek! A kérdés, elérnek-e a játékosok a kincshez az Ogre előtt? Mielőtt az Ogre a kincshez ér, építeni kell egy ösvényt a START mezőtől a kincsig és közösen kell a gyerekeknek összegyűjteni három kulcsot, amelyek a kincses zsákon lévő lakatokat nyitják. Fontos a stratégiaépítés, és az, hogy a játékosok együttműködve építsenek ösvényt. Előbb kell elérni a kincshez, mint az Ogre, és vigyázni kell rá, hogy ha túl hosszú úton mennek a gyerekek, az Ogre megszerzi előlük a kincset.
Empátia, együttműködés, kapcsolódás. Az élethez való boldogulás három legfontosabb értéke. Kezdjük el időben tanítani őket a gyerekeinknek!
Forrás:
- http://tanmester.tanarkepzo.hu/kooperativ_tanulas
- http://www.lurkovilag.hu/index.php?c=1792
- http://www.peaceablekingdom.com/