Húsvét közeleg, amelynél ugye nem is olyan könnyű a gyermeknek elmagyarázni, hogy miért éppen a nyuszi hozza el az ünnepet, és egyáltalán, mi köze a tojásokhoz. A csokihoz meg pláne. De mindegy is, a nyuszit szeretjük, és amúgy legalább egy jó apropó, hogy kicsit utánanézzünk annak, hogy mit is szimbolizál a nyúl igazából.
Időszámításunk előtt már pogány kultúrákban is a tavasz istennőjének szent állataként tisztelték a nyulat, mely a termékenységet és a megújuló természetet szimbolizálta. Mint húsvéti jelképet először a XVI. században használták, a legendák szerint Németországban és itt készült el az első ehető, cukorból készült nyúl is. Ugyancsak német szokásnak köszönhetjük, hogy a gyerekeknek fészket készítünk és ebbe rejt bele a húsvéti nyuszi ajándékot, leginkább színes tojásokat és édességet.
A nyuszik aztán nagyon népszerűek lettek egyes meséknek köszönhetően is, gondoljunk akár a Micimackó Nyuszijára vagy Tapsi Hapsira, vagy éppen a mi Kockásfülű nyulunkra.
De más kultúrákban is fontos szereplő a nyúl, a buddhistáknál a Hold szent állata, néhány észak-amerikai törzsben az emberiség jótevőjeként tisztelik, a maják pedig neki tulajdonítják az írás feltalálását.
A bűvészek meg csak úgy elővarázsolják a kalapból. Bár az állatos mutatványok már részben tiltásra kerültek, a kép az valahogy bennünk él, hogy a bűvész előrántja a nyulat a cilinderből és elégedetten mutatja a tisztelt publikumnak.
De miért éppen nyúl?
No, és el is érkeztünk egészen addig, hogy kiderüljön, miért is nyuszi figyel az Abracadabra World logojában.
Mivel úgy gondoljuk, hogy semmi hókuszpókusz nincs abban, amit mi tanácsolunk, adta magát, hogy a mi kis jelképünk a nyuszi legyen.
Színezőinkben is gyakori vendég, és amikor eljutottunk oda, hogy a Gyermekek gyásza című könyvünkhöz terveztük a segítő, EQ-fejlesztő érzelemkártyát, egyértelmű volt, hogy a mi cuki nyuszink mutassa be a különböző érzelmeket. Még nincs neve, de egészen biztos, hogy még sokat fogtok hallani róla!
A kártya első formája a letölthetően megvásárolható könyvben található, így bárki ki tudja magának nyomtatni, színes nyomtatóval. Ha van esetleg laminálógépetek otthon, akkor a szétvágás után laminálni is lehet, úgy kevésbé lesz sérülékeny, ha nincs, kartonra lehet kinyomtatni. De a shopban már egy ideje megtalálható és rendelhető a bedobozolt kártyacsomag is, és nagy örömünkre egyre többen döntötök úgy, hogy ezt szeretnétek otthon használni.
Kinek lehet hasznos?
Szülőknek bármikor, amikor szívesen tesztelnétek a csemetéket arról, hogy mit mutat vajon az aktuális hangulatbarométer.
Kisgyerekeknél még természetes, hogy kevésbé tudják kifejezni érzelmeiket, de legalább ilyen gyakran előfordul nagyobb gyerekeknél is, hogy sokkal inkább bezárkóznak, minthogy szavakba öntenék, náluk mi is a helyzet. A kis- és nagykamaszkorról nem is beszélve. Tehát szerintünk minden családban ott van ennek a helye.
Ugyancsak remek szolgálatot tehet bölcsis vagy ovis csoportokban, de akár még iskolákban is tudják a pedagógusok használni, ha szeretnének kicsit közelebb kerülni a gyermekek érzéseihez. Az érzelemkártyát amúgy pszichológusok gyakran használják arra, hogy a páciens jobban ki tudja magát fejezni, számos formája ismert az asszociációs kártyáknak, amelyeket különböző élethelyzetekben érdemes használni. Gyermekekkel való bármilyen terápiás foglalkozáson egy érzelemkártya nagyon sokat segíthet a probléma felderítésében és feldolgozásában.
Hogy használjuk?
Nagyon sokféleképpen tudjátok használni.
Legegyszerűbb módja, ha egyetlenegy kártyát választ a gyerek, amely az akkori hangulatát jellemzi. Hogy motiváljuk erre, lehet, hogy érdemes minden családtagnak egyszerre megtennie ezt.
Persze lehet, hogy egy kártya nem okvetlenül elég, meghatározhatunk akár hármat vagy ötöt is. Bízzunk a gyermekben, hogy az érzéseit jól fogja mutatni. Nem egyforma hangulatúak, nem egyirányba mutatnak a kártyák? Hát akkor valószínűleg már meg is értettünk valamit abból, amit a gyerek pillanatnyilag érezhet. Innen megint könnyebb a közelítés.
Eldönthetjük, hogy családilag minden reggel választunk egy-egy kártyát és kitesszük mágnessel a hűtőre. Természetesen ezeket fogalmazzuk is meg hangosan, pláne kicsi gyerekeknél: „hú, itt valaki nagyon morcos ma reggel”. „Ajaj, de gondterhelt ez a nyuszika”. „Milyen vidám kis nyuszi kezdi most a hétfőt!” . Így könnyebb elindítani még egy morgós napot is, higgyétek el.
Kaptunk olyan kérdést, hogy miért nincsenek a kártyalapok hátára írva az érzések. Hát éppen azért, hogy ne befolyásoljunk senkit, mert egy-egy mozdulat mást és mást válthat ki egyes emberekből. Lehet, hogy mást jelent neked, és nekem, megint mást a kétévesnek és mást tízévesen.
Mielőtt elkezditek használni, lehet, hogy érdemes megismerkedni a kártyákkal. Ha végignézitek, és nem minden képről tudjátok eldönteni, hogy milyen érzelmet mutathat, akkor van egy ötletünk, amely játéknak sem utolsó. Vegyétek fel azt a pózt, azt a mozdulatot, amelyet a nyuszi az adott kártyán és máris meg fogjátok érteni, hogy mi lehet az az adott érzés. A csípőre tett kéznél megérkezik az enyhe harag, az eltakart szemnél a bujkáló félelem, a kezünk felemelésénél lehet, hogy akár szívesen kiabálnánk egy nagyot. Szerepjátéknak sem utolsó kihívás, sőt nagyokat is lehet nevetni közben, amíg alakul a figura.
Ez az időszak elképesztően nehéz. Próbáljuk könnyebbé tenni ezzel a kártyával is.
És most még extra 25% kedvezményt is adunk hozzá, hogy érezzétek, VELETEK VAGYUNK.
Használjátok az ABRACA25 kódot vásárláskor. Mindegyik programunkra, termékünkre érvényes.
Szeretettel,
Judit