„A teljes munkaidős állás és a kisgyermeknevelés összeegyeztetése kihívást jelent, ami néhány kiégett szülőt arra késztet, hogy teljesen félretegye a karrierjét.
A „szülői kimerültség” küzdelme a Covid-19-járvány kezdete óta csak még nehezebbé vált, különösen a kisgyermekes szülők számára – mondja Dr. Marianne Cooper, a Stanford Egyetem szociológusa, aki a gender és a munka jövőjét kutatja.
Az említett, 2 és 5 év közötti gyermekek közvetlenül a világjárvány kezdete előtt vagy alatt születtek.
„Az az érzésem, hogy az emberek még mindig nagyon küzdenek, mert nincs elég lehetőség a gyermekfelügyeletre. Még mindig nem megfizethető. És a gyerekek és szüleik körében is jelentős a megbetegedések száma” – mondta Cooper a CNBC Make It-nek. „Látom, hogy mindez hogyan vezethet oda, hogy a szülők eljutnak egy olyan pontra, amikor azt gondolják: „Nem tudom, hogy tovább tudok-e dolgozni”.”
A karrier szüneteltetése hatalmas döntés a szülők számára, akiknek mérlegelniük kell a családjuk boldogságát annak a lehetőségével szemben, hogy kevesebbet keresnek, vagy nehezen találnak munkát, ha visszatérnek a munkaerőpiacra.
Sokan azonban úgy érzik, hogy nincs más választásuk, gyakran a megfizethető gyermekfelügyeleti lehetőségek hiánya miatt, vagy mert kimerültnek érzik magukat attól, hogy túl sokat kell egyszerre tenniük otthon és az irodában.
Ma a szülők leginkább akkor hozzák meg ezt a döntést, amikor a gyermekeik 2 és 5 éves kor között vannak – derül ki a Vivvi gyermekgondozási startup friss tanulmányából, amely a The Mom Project és a Werklabs partnerségével több mint 5500 embert kérdezett meg 2022 októberében.
Ha hasonló helyzetben vagy, Cooper szerint több lehetőséged lehet, mint gondolnád. Íme a javaslatai, amelyek „némileg javítanak egy igazán nehéz valóságon” olyan szülők számára, akik úgy próbálnak gyereket nevelni, hogy közben nem áldozzák fel a sikeres karrierjüket.
Légy realista, és ne légy túl szigorú magaddal szemben.
Cooper rögtön az elején hangsúlyoz egy fontos alapelvet: ne törekedj a tökéletességre, mert azt valószínűleg nem fogod elérni.
„Nem arról van szó, hogy tökéletes szülő legyél, hanem arról, hogy elég jó szülő legyél, és legyen valamilyen egyensúly aközött, hogy minden idődet a munkában vagy otthon töltöd” – mondja.
Könnyű úgy érezni, hogy nem töltesz elég időt a gyerekeiddel, vagy hogy a munkahelyeden csak a szokásos dolgokat csinálod. „Ez az érzés, hogy egyik területen sem vagy olyan sikeres és nem teljesítesz olyan jól, mint szeretnél, nagyon nehéz. És ez nagyon rossz érzéssel tölti el az embereket” – mondja Cooper.
De egyetlen szülő sem tud napi 24 órát a gyerekeivel tölteni, és mindenkinek szüksége van szellemi szünetekre a munkahelyén. Ne feledd, ne állíts magad elé lehetetlen követelményeket, tanácsolja Cooper; a munka és a családfenntartás közötti időbeosztás nem olyan dolog, ami miatt ostoroznod kellene magad.
Részesítsd előnyben azokat a munkáltatókat, akik bíznak abban, hogy te magad határozod meg az időbeosztásodat
Cooper szerint a családi élet „kiszámíthatatlan” jellege miatt a rugalmas munkavégzés kulcsfontosságú.
Egyes munkáltatók lehetővé teszik a munkavállalók számára, hogy szükség esetén a családi kötelezettségek előtérbe helyezése érdekében változtassák az időbeosztásukat, és bíznak abban, hogy a munkájukat továbbra is mindig időben elvégzik. Más cégek szigorúbban határozzák meg, hogy mikor és hol dolgozhatsz.
„Ez a fajta könyörtelen kultúra nagyon nehéz a szülők számára” – mondja Cooper, hozzátéve, hogy a legjobb választás egy olyan cég, ahol „a munkahelyi kultúra inkább a konkrét célok és eredmények elérésére összpontosít, nem pedig arra, hogy hol és mikor történik a munka”.
Megpróbálhatsz beszélni a munkáltatóddal arról, hogy nagyobb rugalmasságot és szabadságot kapj. A tökéletes helyzet megtalálása azt is jelentheti, hogy új munkahelyet keresel, esetleg olyat, ahol rendszeresen otthonról dolgozhatsz, vagy ahol a határidők rugalmasan alakíthatók.
Nem minden munkahely vagy iparág támogatja a távmunkát, de a távmunka vagy a hibrid munkalehetőségek normalizálódása a világjárvány egy pozitív hozadéka.
És bár a gyerekekkel való otthoni munkavégzésnek lehetnek hátrányai és zavaró tényezői, a gyermekgondozással is foglalkozó dolgozó anyák 32%-kal kisebb valószínűséggel mondanak fel, ha távolról dolgozhatnak – derült ki egy 2021-es Catalyst-tanulmányból.
Beszélj a családoddal
Ha úgy érzed, hogy kiégtél, próbáld meg elkerülni egy elhamarkodott döntés meghozását. Beszélgess a családoddal a lehetőségeidről: lehet, hogy nem is tudatosul benned, mennyi választási lehetőséged van, amíg nem beszéled meg a dolgot olyan emberekkel, akikben megbízol.
Minél több lehetőség van, annál jobb. A karrierből való visszalépés soha nem lehet az első választás, különösen azért nem, mert ez általában „hosszú távú pénzügyi szankciókkal jár” – mondja Cooper. A távollét negatívan befolyásolhatja a jövőbeni bevételeket, már csak azáltal is, hogy lelassítja a potenciális előléptetések felé vezető utat.
Ez különösen a nőknek árthat, jegyzi meg Cooper. Az amerikai Munkaügyi Statisztikai Hivatal tavaly megjegyezte, hogy az amerikai háztartásokban nagyobb valószínűséggel a nők látják el a gondozási feladatok nagy részét – ami arra utal, hogy a férfiaknál nagyobb nyomást érezhetnek a karrierjük szüneteltetésére.
A nők pedig már most is kevesebbet keresnek, mint férfi társaik: a Pew Research Center szerint 2022-ben a férfiak minden egyes dollár keresetéhez képest 82 centet kaptak.
„Nagyon nehéz lehet újra belépni [a munkaerőpiacra]” – mondja Cooper. „És gyakran csapdába esnek az anyabarát munkahelyeken, amelyek gyakran részmunkaidősek vagy alacsonyabb fizetést kínálnak. Valódi büntetéseket tapasztalnak az emberek.”
Ha a küzdelmek valóban „tarthatatlanná” válnak, és már minden más lehetőséget kiaknáztál, próbálj meg egy átmeneti munkaszünetet tartani, mielőtt határozatlan időre felfüggesztenéd a karrieredet – javasolja. Segíthet például egy meghatározott visszatérési dátum kitűzése.
„Érthető, hogy az emberek, különösen az elmúlt néhány évben, eljutottak erre a pontra” – mondja Cooper. „Úgy kellene gondolkodnunk a munkahelyekről és a karrierről, hogy az embereknek szükségük lesz egy kis időre – akár a gyerekeik, akár a saját mentális egészségük, akár a saját egészségük miatt.”
Az eredeti cikket ITT tudod elolvasni.