Ezt olvasnod kell! Becky Mansfield csodás cikke, amit ide kattintva te is elolvashatsz eredeti nyelven!
„A fiúnk, Beau már kicsi kora óta az autók „megszállottja”. Szinte bármilyen autó márkáját és modelljét képes megnevezni.
Olyan autókat is ismer, amikről én azt sem tudtam, hogy egyáltalán léteznek. Ha egy autó vicces hangot ad ki, akkor ő elmondja nekem, hogy miért, aztán elmagyarázza, hogyan kell megjavítani, hogy jó legyen. A születésnapjára egy motort kért (egy igazi autó igazi motorját), hogy dolgozni tudjon rajta.
Múltkor olvastam egy cikket arról, hogy azok a gyerekek, akiknek van valamilyen megszállottságuk, amelyet a cikk „intenzív érdeklődésnek” nevez (erős érdeklődés egy konkrét témában), azok a gyerekek valójában okosabbak. Ezek a gyerekek problémamegoldók, több tudnivaló után kutatnak, és amit tanultak, az gyakran az egész életüket végigkíséri.
Ezek a megszállottságok okosabbá teszik a gyerekeket.
Sok évtizednyi kutatás és tanulmányok sora támasztja alá a tényt, hogy ezek a megszállottságok jót tesznek a gyerekeknek. Kiemelten három tanulmány mutatta, hogy amikor idősebb gyerekeknek van ilyen intenzív érdeklődése, ők hajlamosak intelligensebbek és okosabbak lenni, mint azon társaik, akiknek nincs ilyen megszállottságuk vagy intenzív érdeklődésük.
Amíg a lányoknak gyakran van ilyen intenzív érdeklődésük, a Yale egy tanulmánya azt sugallja, hogy a fiúk körében ez gyakoribb jelenség, mint a lányoknál.
A megszállottságok növelik a gyerekek önbizalmát.
„Az intenzív érdeklődések nagyban növelik a gyerekek önbizalmát” – mondja a John Hopkins gyermekpszichiátriai foglalkozási terapeutája, Kelli Chen.
A kognitív fejlődésnek is kifejezetten jót tesznek.
Egy 2008-as tanulmány úgy találta, hogy a fenntartott intenzív érdeklődések, főként az olyan fogalmi területeken, mint a dinoszauruszok, segítenek a gyerekeknek szélesebb tudást és nagyobb kitartást, jobb koncentrálóképességet és mélyebb információ feldolgozási készségeket fejleszteni.
Az intenzív érdeklődések jobb tanulóvá és okosabbá teszik a gyerekeket.
Ahogy ennek az okait kerestem, minden tökéletesen értelmet nyert. Ezek a gyerekek folyamatosan kutatnak az adott témában; folyamatosan új tudás után keresgélnek; folyamatosan kérdéseket tesznek fel. Röviden, a gyerekek jobb tanulóvá válnak, amitől okosabbak lesznek.
A LifeHacker.com szerint „Kate Morgan a New York Magazine-ban ír a jelenségről „A gyerekek dínószeretetének pszichológiai magyarázata” címmel, kiemelve, hogy a gyerekek harmadának van hasonló megszállottsága, tipikusan 2 és 6 éves kora között valamikor”.
Az indianai és a wisconsini egyetem tanulmánya szerint ez segít a gyerekeknek jelentősen jobbá tenni a nyelvi készségeiket. A tanulmány arra is rámutat, hogy azok a gyerekek, akiknek van valamilyen intenzív érdeklődésük, magasabb szintű megértéssel bírnak.
Hogyan fog ez nekik segíteni, ahogy idősödnek?
Ezek a gyerekek új módokat tanulnak a tanulásra. Olyan mélyen beleássák magukat az adott témába, hogy új módokat találnak arra, hogy többet tanuljanak az érdeklődésük tárgyáról. Aztán tovább viszik magukkal ezeket a problémamegoldó stratégiákat az életük során.
Megtanulják, milyen kérdéseket tegyenek fel, hogyan tanuljanak többet, hogyan merüljenek el egy témában, stb…
Olyan, mintha magukat tanítanák arról, hogy hogyan kell tanulni és hogyan kell mélyebben belemenni mindenbe, amiről tanulnak.
Ahelyett, hogy „egy dolgozatra” vagy „csak a mostra” tanulnának és memorizálnának, ezek a gyerekek megtanulják, hogyan jöjjenek rá, hogy MIÉRT úgy működnek a dolgok, ahogy. El akarják mélyíteni a tudásukat különböző témákban. Pontokat kötnek össze és kapcsolatokat találnak dolgok között.
Átveszi-e a te érdeklődéseidet a gyereked?
Ezen magam is elgondolkodtam, mivel a férjem imádja a focit, de a Mustangok is nagyon érdeklik. Bár Beau-t nem igazán érdekli a sport, az autókról bármikor jöhet neki bármi. A Mustangok nem szerepelnek Beau „autó listájának” tetején, ami azt mutatja nekem, hogy bár közös az érdeklődési körük, az nem az apukája miatt fejlődött ki.
Másfelől, az apukám (Beau nagypapája) pontosan olyan ebből a szempontból, mint Beau.
Ennek jobban is utánanéztem:
A Telegraph szerint: „Kutatók feltételezik, hogy az embernek van egy „hobbi génje”, ami azt jelenti, hogy felveszi a szülei hobbijait, mint a horgászás vagy a vitorlázás, és a foglalkozásaikat, mint például a színészet.
Ez megmagyarázná, hogy az olyan színészek, mint Kate Hudson vagy Kiefer Sutherland miért léptek Goldi Hawn és Donald Sutherland nyomdokaiba, vagy hogy Boris Jonhson felmenői maguk is különösen érdeklődtek az újságírás és a politika iránt. Drew Barrymore 200 évre visszamenőleg tudja visszakövetni a családja színészgenerációit.
A „hobbi gén” a skótok és az észak-írek körében a legerősebb, akiknél tízből több mint három ember fedezett fel a felmenői körében olyat, aki hasonló érdeklődési körrel rendelkezik, mint ő. A londoniak esetén is megfigyelhető ez a jelenség, náluk tízből több mint négy ember számol be ilyen felfedezésről.”
Elaine Collins (FindMyPast.com) szerint: „Úgy tűnik, hogy bár az idők során a társadalom és a gazdaság változásával sok specifikus foglalkozás megváltozott vagy eltűnt, azok lényegi készségei és érdeklődései továbbra is generációról generációra szállnak. Meglepődnénk, mennyi ember jött rá később, hogy felmenői között is sok orvos, színész, vitorlázó vagy éppen pecsétgyűjtő volt.”
Másfelől, Nigel Barber Ph.D szerint: „Aligha kétséges, hogy a viselkedésünket a gének meglehetősen általánosan befolyásolják. Egyesek úgy születnek, hogy hajlamosak nyitottak, boldogak, érzelmileg reaktívak, társaságkedvelőek, kreatívak vagy intelligensek lenni. Ennek ellenére még nem értjük igazán a releváns biokémiai mechanizmusokat.”
Kitart-e az érdeklődés?
A Yale tanulmánya azt mondja, hogy nem. Jennifer Delgado pszichiáter szerint a gyerekeknek csupán 20%-a foglalkozik több mint 3 évig az érdeklődése tárgyával. Ennek okaként azt nevezi meg, hogy a gyerekeket gyakran túlságosan lekötik az iskolai feladatok, így elvesztik az érdeklődésüket, és elmúlik az iránta táplált szenvedélyük.
„A megszállottságok idővel gyakran leapadnak, és ez igen keserédes tud lenni.” – Michelle Woo
Számít-e az intenzív érdeklődés tárgya?
Nem. Sok gyereknek vesszőparipája a dínók, a kukásautó, munkák, sportok, stb…
„A múló gyermeki izgalmak, mint amilyen csokoládéfagylaltot enni desszertként, helyett ezek a megszállottságok szülői bátorítás nélkül tűnnek fel, relatíve hosszú ideig maradnak fenn (gyermekévekben mérve persze), és nagy hévvel üldözöttek, gyakran annyira, hogy anyán és apán kívül mások is kezdik észrevenni. Az érdeklődés tárgya pedig a kukásautótól markolóig terjedhet…” – Telegraph
Ösztönöznöd kell-e az érdeklődést?
Igen! „Az intelligencia a problémamegoldás képessége, amely nemcsak a kognícióra és az IQ-ra terjed ki, hanem sokkal többmindenre.”
Ezek az intenzív érdeklődések segítenek a gyerekednek:
- megnövekedett tudást
- erősebb kitartást
- jobb koncentrálóképességet
- és mélyebb információ feldolgozási készségeket fejleszteni.
Ezt több évtizednyi kutatás támasztja alá: három különböző tanulmány mutatja, hogy az idősebb gyerekek, akiknek van valamilyen intenzív érdeklődésük, átlag feletti intelligenciával rendelkeznek.
Michelle Woo nagyszerű tanácsa:
„A szülőknek meg kell tenniük mindent, amit csak tudnak, hogy támogassák a gyerekük érdeklődését, még akkor is, ha őket magukat az annyira nem köti le… Elveszíteni önmagunkat valamilyen szenvedélyben hatalmas öröm, és a szülők már korán megmutathatják a gyereküknek, hogy mindig lehet többet tanulni.”