„Egy gyermekpszichológus a TikTok-on emlékezteti a szülőket annak fontosságára, hogy úgy szeressék a gyerekeiket, ahogy vannak.
A szülő elvárása nem mindig a gyermek valósága.
Az internet tele van tanácsokkal arra vonatkozóan, hogyan lehet rávenni a babát az evésre és az alvásra. Általában a tanácsok gyakran úgy szólnak, tetszik, nem tetszik, ez van. Néhány taktika, például az, hogy a csecsemőt álmosan, de ébren fektessük le az ágyba, egyszerűen nem minden gyermeknél vagy családnál működik.
Egy gyermekpszichológus azonban elárulta első számú tippjét a szülőknek. Van értelme, legalábbis a felszínen, bár egyes hozzászólások szerint ellentmondásos. És még ha egyet is értesz vele, hogy van értelme, az alkalmazása kihívást jelenthet.
„Ha egyetlen tippet kellene adnom a szülőknek, az ez lenne” – kezdte a gyermekpszichológus, aki a @_itserikav néven fut a TikTok-on. „Dolgozzanak azon, hogy elfogadják és ünnepeljék a gyermeküket olyannak, amilyenek, nem olyannak, amilyennek akarták, nem olyannak, amilyennek elvárták, nem olyannak, amilyennek szeretnék, hanem olyannak, amilyenek”.
És pontosan miért is számít ez? A gyermekpszichológus szerint a válasz rövid és tömör.
„Kevés fontosabb dolog van annál, mint hogy a szüleid elfogadnak és ünnepelnek” – mondta.
A hozzászólók egy része teljesen egyetértett a gyermekpszichológussal.
„Ez egy nagyon fontos üzenet” – írta egy TikToker.
„Mindig azt mondtam a gyerekeim születésének pillanatától kezdve, hogy mutassák meg nekem, kik ők. Én csak azért vagyok itt, hogy támogassam és szeressem őket” – írta egy másik.
De természetes, hogy vannak frusztrációink a gyerekeinkkel kapcsolatban. Az is lehet, hogy álmodoztunk arról, hogy egyszer szülők leszünk, és volt egy bizonyos kép a fejünkben arról, hogy milyenek lesznek a gyerekeink. Bár az elvárásainkat el kell engednünk, ezekről az álmokról nehéz lehet lemondani. Néhány hozzászólót érzékenyen érintett a szülői lét ezen aspektusa.
„A lányom nagyon kedves és érzékeny, és gyakran sír. A sírás az, amit próbálok elfogadni, mint az ő részét, de nagyon nehéz nekem” – válaszolta egy személy.
Mások azonban nem igazán értettek egyet.
„A fiam nagyon lusta, és állandóan ketteseket kap. Ma ünnepi bulit rendezek” – válaszolta egy TikToker több mint egy csipetnyi szarkazmussal.
„A gyerekem nem akar mást csinálni, csak videojátékokkal játszani… hogyan fogadjam el őt ezért?” – írta egy másik.
Az eredeti posztoló megpróbált magyarázatot adni.
” Tisztázzuk, a lényegüket, az egyediségüket, a személyiségüket, a szenvedélyeiket, az érzékenységüket. Őket mint egészet” – írta egy külön kommentben.
Egyrészt a gyermek saját egyéniség. Saját érdeklődési köre és személyisége lesz, ami nem biztos, hogy megegyezik a tiéddel. Ha kedvesek, törődőek és biztonságban vannak, akkor ez az, ami számít. De hogyan húzhatják meg a szülők a határokat aközött, hogy megengedik a gyermeknek, hogy önmaga legyen, és elrettentik a káros viselkedéstől? Próbáld ki ezeket a szakértők által támogatott tippeket:
- Adj konkrét és választékos dicséretet. A pozitív viselkedések és tulajdonságok megerősítése növelheti az önbecsülését. Például: „Tetszik, hogy milyen részletesek a művészeti projektjeid. Olyan kreatív és alapos vagy”. Legyél azonban választékos. Ha minden alkalommal azt mondod a gyereknek, hogy „szép munka”, amikor összehajtogatja a ruháit, akkor a dicséretet már kevésbé fogja őszintének érezni.
- Taníts neki megküzdési készségeket. Rengeteg a megfelelési kényszer, különösen ahogy a gyerekek idősebbek lesznek. Még ha elfogadó szülő is vagy, a gyermeked valószínűleg szembesülni fog a kortársak nyomásával. Ha otthon folyamatosan építed az önbizalmát és az önbecsülését, akkor rugalmasabbá válik, és valószínűleg szeretni fogja önmagát, függetlenül attól, hogy mit gondolnak a társai.
- Ne mentsd fel. A gyermeked hibázni fog, és nem kell elfogadnod a káros viselkedést. Amikor gyermeked hibázik, magyarázd el, hogy a viselkedés hogyan hatott másra. Például: „Amikor megharaptad a karját, elkezdett sírni, mert fájt neki”. Ezután segíts neki megoldásokat kidolgozni, például, hogy hozza oda a másik gyerek kedvenc plüssmackóját vagy egy jégakkut.
Figyelj, a gyereknevelés bonyolult dolog. A jó kommunikáció, a türelem és a sok szeretet segíthet neked és a gyerekeidnek eligazodni az előtted álló években.”
Szeretnéd elolvasni az eredeti cikket? ITT találod.