Ha azt érzed, halálosan kimerült vagy, az normális.
Én a hétvégén nem mertem elindulni autóval egy vidéki programra, mert úgy éreztem, elalszom a volánnál. Amikor Matyi megkért, hogy meséljek neki mesét a déli alvás előtt fejből, akkor arra ébredtem, hogy össze-vissza beszélek, és elvesztettem a fonalat.
A hőség miatt napok óta 5 körül kelek Vincével. Hattól hétig már a környéken sétálok vele, tolom a babakocsit. Annyira nincs senki az utcán, hogy pizsamában indulok el. Ilyet el nem tudtam volna korábban képzelni magamról.
Este 9-kor még Matyival trambulinozom, mert ez az esti rituálé része lett. Tudom, öngól volt egy ilyen rituálét bevezetni, de ilyenkor bámuljuk az eget, meg ha majd nem sötétedik ennyire későn, akkor nézzük a csillagokat.
Szóval reggel 5 és este 10 között vagyok talpon. Nem sajnáltatásból írom, csak a tényszerűség kedvéért.
Ma felhívtak 11 óra előtt 10 perccel, hogy akkor hogyan szeretném a meetinget, online vagy személyesen. Mondtam, hogy inkább személyesen. Mondták rendben van, de oda tudok-e érni 10 perc alatt, mert ma van. Kicsit zavartan válaszoltam, hogy nekem holnapra van beírva, de semmi gond, pont itt van a bébiszitter, akkor nem főzök, meg mosok, meg teregetek, hanem veletek tárgyalok.
Ennyire vagyok szétesve. És bár az elmúlt néhány év számomra leggyűlöltebb szava lett az énidő, és ha valaki ezzel kapcsolatban ötletelget, akkor harapok, azért mégis örültem ennek a cikknek. Amerikai adatok vannak benne, de talán az arányok, óraszámok ránk is igazak lehetnek itt Európában.
Kitartás nekünk! Még csak most kezdődött a szünidő, de bírni fogjuk! Nincs más választásunk úgy sem.
Szeretettel,
Orsi
„Tudjuk, hogy az anyák a világ szuperhősei, akik folyamatosan képesek átvészelni álmatlan éjszakákat, kora reggeli ébresztőket, a rendíthetetlen stresszt, testi fájdalmakat és az érzelmek viharos hullámait. Nap mint nap küzdenek meg hatékonyan az anyaság kihívásaival, tanulnak miközben dolgoznak, és úgy alakítják át rutinjukat, hogy gyermekeiket helyezzék előtérbe.
Az anyaság hosszú, kemény és fárasztó. És most ezt az állítást egy tanulmány is alátámasztja. A Welch’s megbízásából készült tanulmány szerint az amerikai anyukák átlagosan 98 órát dolgoznak. Mindez azt jelenti, hogy egyszerre egyensúlyozzák a munka, a főzés, a takarítás, a gyerekek iskolába fuvarozása és hazaszállítása, az iskola utáni elfoglaltságok menedzselése és a házi feladatokban nyújtott segítség tányérját a karjukon.
Hozzámérve ezt az egy héten belüli órák teljes számával (egészen pontosan 168), mindez azt jelenti, hogy egy hét 58 százalékában a családdal kapcsolatban dolgoznak és úton vannak. Ez két és fél teljes munkaidős állásnak felel meg. Igen, jól olvastad.
Nem csoda, hogy az anyák fáradtak!
A 2017-ben megjelent jelentéshez országszerte 2000, 5 és 12 év közötti gyermeket nevelő anyát kérdeztek a Welch megbízásából. A Welch célja egyébként az volt, hogy könnyű és egyszerű táplálkozási megoldásokat kínáljon a családoknak. A tanulmány arra is kérte a résztvevőket, hogy vegyék figyelembe azokat a használt erőforrásaikat, amik segítenek józannak maradni, miközben a háztartási teendőket koordinálják és végzik.
„A felmérés eredményei rávilágítanak arra, hogy milyen megerőltető tud lenni az anya szerepe, és hogy megállás nélkül özönlenek rá a feladatok” – mondta Casey Lewis, a Welch egészségügyi és táplálkozási vezetője a Yahoo News-nak.
Az anyák 14 órás műszakban dolgoznak, reggel 6:23-kor kezdenek, és 20:31 körül fejezik be a napjukat. Ami az ebédszünetet illeti? Naponta közel egy óra és hét perc az, amit személyes időként tudnak felírni, de azt mindenhol elmondják az anyukák, hogy egy teljes óra egyedüllét is ritka alkalom.
Mi tart minket vissza a megőrüléstől?
10 nőből 4 arról számolt be, hogy minden egyes héten úgy érzi, az élete „végtelen feladatok sorozata”. Ám miközben harcolnak az enni nem akaró válogatóssal, trükköket dolgoznak ki, hogy az asztal körül ülőket rávegyék az étkezésre, és megküzdenek annak a nyomásával, hogy tápláló ételeket készítsenek a családjuknak, az anyukáknak mégis vannak titkos fegyvereik a munka elvégzéséhez.
A felmérés megtalálta a top 20 „életmentőt”, amelyek segítenek nekik mindent a felszínen tartani.
Ezek között ilyesmiket találunk:
- nedves törlőkendő
- jóganadrágok
- egy tablet
- folyton főzött kávé
- itt-ott beiktatott szunyókálás
- megbízható nagyszülők, akikre rá lehet bízni a gyerekeket
- bébiszitterek, akikben a szülők megbíznak
- gyerekműsorok a Netflixen, amiket be tudnak kapcsolni, ha úgy van
- ha szükséges, hatékony dühös hangra váltani
- egy kamra tele egészséges snack-ekkel és gyümölcslével
- egy rakás játék az autóban
- néhány palack bor otthon
Az anyukák kis segítőiként fentiek kiválóan alkalmasak a mindennapi feladatok elvégzéséhez, segítik a ház folyamatos működését.
De mi a helyzet, ha csak anyára szánunk időt – nincs gyerek, nincs házastárs és nincs megzavarás?
A szülői kiégés valós jelenség.
Már szinte lehetetlennek tűnik úgy zuhanyozni, hogy ne nyisson ránk közben valaki, nemhogy egy órára egyedül lenni kikapcsolódni. De az egyedüllét létfontosságú az anyák számára, hogy elkerüljék a teljes kimerülést.
Ez egy valódi probléma, amely ma a Clinical Psychological Science kutatásának köszönhetően már nevet is kapott. A „szülői kiégés” krónikus stressz és rendkívüli kimerültség, amely miatt a gondozók elszakadtak gyermekeiktől, és bizonytalanok szülői képességeikben. Súlyos problémákhoz vezethet, mint például a szülői elhanyagolás, a bántalmazás és a menekülés gondolatai.
Az öngondoskodás fontos az anyukák fizikai, mentális és érzelmi egészségének pozitív befolyásolásában. Biztosítja nekik azt a jól megérdemelt pihenés, amire szükségük van.
Hogyan szerezz egy kis énidőt?
Azoknak az anyukáknak, akik teljes mértékben át akarják venni az irányítást az énidejük felett: az a legjobb, ha azt csinálod, ami boldoggá tesz téged.
Gondolj a gyerekek vagy akár a házasság előtti napokra. Kérdezd meg magadtól, mit szerettél csinálni, amit már régóta nem tudtál megtenni. Ez olyan egyszerű lehet, mint kedvenc Netflix-műsorod megnézése, egy fürdő, olvasás vagy kézműveskedés. Bármi is legyen, ne feledd, hogy most neked és csakis neked jött el az időd. (Bocsi, a párodnak most várnia kell.)
Ha más lehetőségeket keresel, amelyek nem tartalmazzák az Instagram-hírfolyam céltalan görgetését, összegyűjtöttünk néhány ötletet, amelyek segítségével a kicsit lelassulhatnak az agykerekeid:
Jutalmazd meg magad.
Legyen az egy manikűr-pedikűr, egy bevásárlókörút, vagy egy délután egy spa-ban, ha néhanapján megjutalmazod magad, az jót tesz a lelkednek – és persze a boldogságodnak is.
Találkozz valakivel.
Ki mondta, hogy csak a gyerekek mehetnek át egymáshoz? Dobj egy üzenetet egy barátodnak, és menjetek el kávézni vagy vacsorázni. Bár ez nehéz lehet, ha mindkettőtöknek van gyereke, próbáljátok meg összeegyeztetni a naptáratokat és találjatok minden hónapban egy időpontot, ami mindkettőtöknek alkalmas.
Járj különórákra.
A kézműveskedéstől a fitneszig, csatlakozz egy hetente zajló órához, amely rutinban tart. Ez nemcsak azt segíti, hogy ütemterv szerint haladj, hanem azt is, hogy egy olyan tevékenységre koncentrálj, amely segít ellazulni és endorfint szabadít fel.
Csatlakozz egy könyvklubhoz.
Egy csoporthoz való tartozás segít abban, hogy befogadottnak és fontosnak érezd magad. Ha beleveted magad egy tevékenységbe, például a könyvolvasásba, akkor az számon tart, hogy az anyai kötelességeken és a háztartási munkákon kívül valami mást is csinálj. Kérd meg a barátaidat, hogy indítsatok egy könyvklubot, vagy csatlakozz egy már létező csoporthoz, ahol teljesen új embereket ismerhetsz meg és új barátságokat köthetsz.
Ne feledd, magadra fókuszálni nem önző dolog.
Minél több időt szentelsz magadnak hetente vagy havonta egyszer, annál boldogabb leszel, és annál jobban fogod érezni magad a napi teendők kipipálása közben. Egy kicsi énidő nagyon sokat tud jelenteni.”
Szeretnéd elolvasni az eredeti írást? Itt megtalálod!