„Amikor gyerek voltam, nem sok családi hagyományunk volt, eltekintve attól, hogy együtt töltöttük az ünnepeket. Nem szedtünk minden nyáron gyümölcsöket a helyi farmon, nem készítettünk forró kakaót a tél első napjának megünneplésére, és nem rendeztünk minden vasárnap egy szeretetteljes, vérre menő családi játékestet.
Ne érts félre: Ettől még jól éreztük magunkat együtt, és a gyerekkorom boldog volt. De felnőttként, amikor hallottam a barátaim családi hagyományairól, tudtam, hogy egy nap tudatosan szeretnék új hagyományokat teremteni a saját családomban:
- Az egyik barátnőm minden évben hazarepül az anyukája születésnapjára, mert hagyomány, hogy a születésnapján elmennek egy wellnessfürdőbe.
- Az egyik szomszédom minden nyáron Floridába utazik, hogy találkozzon az egész rokonságával.
- Egy másik barátnőm minden alkalommal, amikor összejönnek egy ünnep alkalmából, gondosan kitervelt csínytevéseket tervez a testvéreinek – és a testvérei boldogan viszonozzák a szívességet.
Mások hagyományairól hallva elképzeltem, milyen hagyományokat teremthetnék én is egy nap, de csak akkor tudtam meg, hogy a családi hagyományok nem csak szívmelengető ” jó-ha-van” dolgok, amikor szülő lettem.
Mert ha azt akarod, hogy a családod tinédzserkorban és azon túl is összetartó legyen, akkor pozitív családi hagyományokat kell kialakítanod.
Miért fontosak a családi hagyományok?
A családi hagyományok fontosságának vizsgálatához a Syracuse Egyetem kutatói 50 év családi hagyományokkal kapcsolatos kutatását vizsgálták meg. Rájöttek, hogy amikor egy család rituálékat és hagyományokat épít be a mindennapi családi életbe, akkor a következő előnyöket tapasztalják:
- A családi kapcsolatok erősebbek és rugalmasabbak, ami magában foglalja a kapcsolat fenntartását még konfliktusok esetén is, a problémák közös megoldását és a pozitív szemlélet fenntartását
- A gyermekek úgy érzik, hogy méltóak a szeretetre, és emberként elfogadva érzik magukat
- A gyermekek megtanulják, hogy számíthatnak másokra
- A gyermekek erősebb személyes identitástudatra tesznek szert – például, hogy mi teszi őket egyedivé, és milyen emberek szeretnének lenni
- A családtagok kevésbé érzik stresszesnek a mindennapi családi életet
- A gyermekek fizikai és mentális egészségi állapota javul
- A gyermekek jobb tanulmányi teljesítményt nyújtanak
- A házas szülők nagyobb házastársi elégedettségről számolnak be
Más szóval, ha olyan otthont akarsz teremteni, ahová a gyermeked még akkor is szívesen visszatér, amikor már felnőtt, egy maroknyi erős családi hagyomány elengedhetetlen.
Mi is pontosan a családi hagyomány?
Amikor először értesültem a családi hagyományok kutatásokkal alátámasztott előnyeiről, egyetlen reakcióm volt: Én. Is. Akarom.
De aztán elgondolkodtam: Mik azok a családi hagyományok? Mert ha mindezeket az előnyöket élvezni szeretném, pontosan meg kellett értenem, hogy mitől lesz valami családi hagyomány, szemben a hétköznapi rutinnal. Mint kiderült, a „családi hagyomány” meghatározása trükkös, mert a családi rutinok és a hagyományok hasonlítanak egymásra. Mindkettő rendszeresen történik.
Itt van a nagy különbség: A családi rutinok olyan alapvető tevékenységek, amelyeket el kell végezni ahhoz, hogy a család jól működjön. Ha például minden este közvetlenül lefekvés előtt megmossátok a gyerekek fogát, az egy rutin vagy szokás. Fontos, hogy ez megtörténjen, de a végrehajtás élménye unalmas, és valószínűleg nem olyasmi, amit alig vársz.
Másrészt a családi hagyományok olyan tevékenységek, amelyeket rendszeresen végzünk:
- Pozitív érzelmeket váltanak ki és
- elősegítik a kötődés és az összetartozás érzését.
A fogmosásos példánál maradva, tegyük fel, hogy minden este a gyerekek fogmosása előtt bejelentjük: „RAWR! A dinó fogorvos most már készen áll, hogy fogadjon benneteket!” Néhány este rövidre fogod a karodat, mint egy T-Rex, és úgy teszel, mintha küzdenél, miközben fogat mosol nekik. Máskor úgy toporogsz, mint egy sztegoszaurusz, vagy visítasz, mint egy pterodaktilusz. Más szóval, egy hétköznapi rutinból egy szórakoztató családi hagyományt varázsolsz, ami mindenkit megnevettet, és a gyerekeid minden este alig várják majd.
Megjegyzés: Hallhatod, hogy egyes szakértők a „családi hagyományokat” „családi rituáléknak” nevezik, vagy a szavakat felváltva használják.
„A családi rituálé gyakorlatilag minden olyan tevékenység, amelyet szándékosan ismételgetünk együtt családként, és amely magában foglal egy fokozottabb odafigyelést és valami extrát, ami a hétköznapi rutinok fölé emeli…
Én nem nevezném rituálénak, ha néha a házatok lépcsőjén ülve buborékokat fújkáltok a gyerekeitekkel. De ha ezt minden pénteken csináljátok, miközben sütit és limonádét fogyasztotok, és ezt „Üdvözöljük a hétvégét bulinak” nevezitek, akkor ez határozottan családi rituálé.”
35 példa a legjobb családi hagyományokra
Ha új családi hagyományt szeretnél indítani az erős családi kötelék ápolása érdekében, ez a lista neked készült. Az alábbiakban olyan családi hagyományokra találsz példákat, amelyek közelebb hozzák a családodat most és a jövőben is.
Ahhoz, hogy összeállítsam ezt a családoknak szóló anyagot, elolvastam minden olyan családi hagyományokra vonatkozó példa listát, amely könyvekben és az interneten megtalálható volt, beszéltem barátokkal és szomszédokkal, hogy megismerjem kedvenc hagyományaikat, és megkérdeztem a közösség több mint 100 000 olvasóját – majd a legkedveltebb ötleteket egyetlen epikus listába gyűjtöttem össze.
De mindenekelőtt ezt kell tudnod
Ez a lista a családi hagyományokra vonatkozó ötletek széles skáláját tartalmazza, így a különböző családok megtalálhatják a számukra megfelelő ötleteket. De nem kell mindent megcsinálnod, ami ezen a listán szerepel! Az lehetetlen lenne, nem is beszélve arról, hogy annyira túlterhelt lennél, hogy a végén valószínűleg semmit sem választanál.
Ehelyett tarts szem előtt egy-két olyan családi hagyományt, amelyet szívesen kipróbálnál, és készíts tervet a megvalósításukra. Ha szükséges, írd be őket a naptáradba, vagy tegyél emlékeztetőt a telefonodba. Aztán ha a családod élvezi, akkor beállíthatsz egy ismétlődő emlékeztetőt, amíg nem válik természetessé.
Profi tipp: Bármelyik családi hagyományt is szeretnéd kipróbálni, fontold meg, hogy az új hagyományodnak vicces vagy játékos nevet adj. Egyes nyelvészeti tanulmányok azt mutatják, hogy amikor egy fogalmat vagy tárgyat címkével látunk el, megváltoztatjuk az emberek észlelését, és ez a keretezés befolyásolhatja a preferenciáikat és a viselkedésüket.
Egy rövid, lényegre törő név használata segít abban is, hogy gyorsan megértesd, mit foglal magában a hagyomány, és felidézheti a vele kapcsolatos korábbi tapasztalatok emlékeit, ami neked és a családodnak meleg érzéseket okozhat, és mindenkit lelkesedésre késztethet, hogy újra megismételjék a hagyományt. Például hasonlítsd össze a „Üljünk le mindannyian együtt a kanapéra, miközben hangosan felolvasok ebből a fejezetes könyvből” elnevezést a „Családi felolvasás” elnevezéssel. Mivel az, hogy hivatalos nevet adsz a hagyományodnak, ilyen módon emelheti annak értékét, az alábbiakban találsz néhány javaslatot az egyes hagyományok elnevezésére. Nyugodtan használhatod bármelyik hagyománynevet, amelyik megszólít, vagy ötletelhetsz a családoddal egy új néven, hogy a hagyományt a sajátotok lehessen.
Mindennapos családi hagyományok
Az egyik legjobb módja annak, hogy családként kapcsolatban maradjunk, ha a hétköznapi rutinokat szívmelengető családi rituálékká és hagyományokká alakítjuk. A legtöbb család elfoglalt, ezért a mindennapi családi hagyományok általában egyszerűek és gyorsak.
Az ebben a részben található családi hagyomány példák segítségével új megvilágításba helyezheted a mindennapi rutinokat, hogy egy-két szokást családi hagyománnyá emelj.
1. Tarts ki minden jó reggelt, jó éjszakát, szia vagy elköszönés mellett!
A családi hétköznapok nyüzsgésében könnyen beleeshetünk a gyors, fél másodperces ölelésekkel átadott, sietős üdvözlések szokásába, ha ugyan vannak ilyenek. Pedig ha hat másodpercig vagy tovább ölelgetjük gyermekünket, az egész életre szóló pozitív eredményeket hozhat számára, és csökkentheti a stressz káros hatásait. Alakítsd át a gyors ölelés szokását a gyermeked üdvözlésének hagyományává, amely felvidítja őket, és emlékezteti őket arra, hogy mennyire szereted őket.
- Tedd hivatalossá: Egyes családokban azt mondják: „Kaphatok egy jó reggelt ölelést?” vagy „Viszlát ölelés” vagy „Helló ölelés”.
- Hogyan kell csinálni? Minden alkalommal, amikor üdvözlöd a gyerekedet, például amikor reggel felébred, este lefekvés előtt, vagy amikor hazaér az iskolából, hagyd abba, amit éppen csinálsz, és öleld meg teljes szívedből legalább hat másodpercig.
2. Indítsd a reggeleket teli tankkal
Egy család reggeli rutinja hektikus lehet, mivel mindenki rohan, hogy elkészüljön az iskolába és/vagy a munkába. Ez a plusz stressz a családban mindenkit nyűgössé tehet, ráadásul a gyerekek is rosszul indulnak neki a napnak, mivel a stresszhormonok átjárják a kis testüket, és hatással vannak arra, hogyan viselkednek az iskolában. Hogy ezt elkerüld, kezdd a reggeleket egy 10 perces családi hagyománnyal, hogy megvédd a családodat a stressztől.
- Tedd hivatalossá: A mi családunkban ezt a hagyományt „Friss kezdetnek” nevezzük, és még azelőtt csináljuk, hogy a reggeli rutin elkezdene hektikussá válni, hogy csordultig telt szeretet-tartályokkal kezdjük a napot. Egy család azt mondta nekem, hogy ők ezt „Közös időnek” hívják, és a Come Together című Beatles-dal lejátszásával kezdik. Más lehetőségek között szerepel a „Kapcsolódási idő” vagy a „10 perces együttlét”.
- Hogyan kell csinálni? Szánjatok rá 10 percet a reggeli rutinotokban. Ha nincs 10 perc, akkor öt perc is megteszi. Ha pedig nem találtok öt percet, akkor kombinálhatjátok ezt valami mással, például amíg a gyerek reggelizik.
3. Hagyj meglepetés üzeneteket
Indíts el egy olyan hagyományt, hogy minden nap írsz egy kedves üzenetet a gyermekednek, és otthagyod valahol, ahol megtalálhatja. Mondhatsz egy viccet, leírhatod, hogy mit csodálsz benne, vagy csak annyit is írhatsz, hogy „szeretlek”. Amikor a gyermeked megtalálja a csak neki hagyott üzenetet, különlegesnek és szeretettnek fogja érezni magát.
- Tedd hivatalossá: Sok család „Szerelmes üzeneteknek” nevezi ezeket a gyermeküknek szóló meglepetés-üzeneteket.
- Hogyan kell csinálni? Hagyj egy üzenetet a gyermeked iskolai uzsonnás dobozában, vagy ha az iskolában vesz ebédet, akkor hagyd a tolltartóban vagy a hátizsákjában. Vagy alternatívaként minden este hagyhatsz egy Post-It cetlit a fürdőszobatükrükön, hogy reggel megtalálja.
4. Amikor hazaérsz, fuss az ágyhoz
Ha számításba veszed a házi feladatra, a vacsorakészítésre és rendrakásra, a gyerekek lefekvési rutinjára, valamint a köztes dolgokra fordított időt, a hétköznap esték rohanónak és kaotikusnak tűnhetnek. Ahhoz, hogy a külön töltött nap után megerősítsétek a kapcsolatotokat, és hogy az esti rutin mentes legyen a kapcsolat megszakadásából fakadó zökkenőktől, kezdjetek el hagyományt teremteni annak, hogy megálltok összebújni és összekapcsolódni.
- Tedd hivatalossá: Ennek a hagyománynak népszerű nevei a „családi ölelkezési idő” és a „meghitt időtöltés”.
- Hogyan kell csinálni? Amikor hétköznap hazaérsz, kiáltsd ki, hogy „Családi összebújás!”, és biztass mindenkit, hogy szaladjon be a hálószobába, és bújjon be az ágyba. Valamiért az egy ágyba zsúfolt felnőttek és gyerekek szűkössége mindenkit megnevettet. Aztán ahogy a kacagás elhalkul, mély lélegzetvételek és sóhajok veszik át a helyét. A közelség és a közös csend az egyik legjobb újraindító gomb, amit csak remélhetsz.
5. Olvassatok együtt
A mindennapos közös olvasás erőteljes családi hagyomány, mert kutatások szerint a napi felolvasás fejleszti a gyermek agyát, növeli az empátiakészségét, és még a viselkedését is javítja. És senki sem túl idős ahhoz, hogy felolvassanak neki! Felolvashatsz kamaszoknak, tinédzsereknek, sőt, akár a házastársadnak vagy a partnerednek is.
- Tedd hivatalossá: Egyes családok ezt a hagyományt „Felolvasóidőnek” vagy „Családi könyves időnek” nevezik.
- Hogyan kell csinálni? Válassz egy olyan napszakot, amikor 10 percig hangosan olvashatsz a gyermekednek, például reggelizés közben, fürdés közben, miután mindenki pizsamában van és lefekvéshez készül, vagy amikor már ágyba bújtak és készen állnak a lámpaoltásra. Nagyobb gyerekek esetében felváltva olvashatsz fel egy könyvből, vagy felolvashatsz egy részletet egy érdekes magazin- vagy újságcikkből.
- Variációk: Ha nehezen találsz időt a hangos olvasásra, kapcsolj be egy hangoskönyvet, amikor az iskolába vagy a teendők elintézése közben oda-vissza vezetsz, és hallgassátok meg együtt.
6. Álljatok meg és egyetek
Ha még nem osztoztok napi egy étkezésen családként, ez az egyik legjobb családi hagyomány, amit elkezdhettek. Kutatások szerint azok a gyerekek, akik rendszeresen együtt étkeznek a családjukkal, nagyobb valószínűséggel tapasztalnak hosszú távú fizikai és mentális egészségügyi előnyöket, többek között alacsonyabb szintű agressziót, ellenszegülő viselkedést és bűnözést.
- Tedd hivatalossá: Egy egyszerű „Családi vacsora” vagy „Családi reggeli” máris érthetővé teszi a dolgot!
- Hogyan kell csinálni? Váljon hagyománnyá, hogy lelassítotok, és naponta legalább egyszer együtt étkezik a család, legyen az egy gyors reggeli, amelyet a konyhapultnál állva osztunk meg, vagy egy leülős vacsora a vacsoraasztalnál.
- Változatok: A közös étkezések során a szeretet és a kötődés érzésének fokozása érdekében minden családi étkezés alkalmával tegyél fel egy szórakoztató kérdést. Amikor ilyen remek kérdéseket teszel fel, nemcsak a jó beszélgetés művészetére tanítod meg gyermekedet, hanem egyenesen a gyermeked szívébe is bepillanthatsz. Mi az, ami fontos neki, mi aggasztja, mi az, ami miatt izgatott.
7. Menjetek egy kört a környéken
A rohanó családi életben nehéz lehet időt szakítani az elegendő testmozgásra. Pedig a testmozgás nemcsak a gyermek fizikai egészségének tesz jót, hanem kutatások szerint a rendszeres testmozgás idősebb korban megvédi a gyermek mentális egészségét. Ráadásul azok a gyerekek, akik minden nap átmozgatják a testüket, jobb hangulatot, nagyobb koncentrációs képességet, nagyobb önbizalmat, nyugodtabb alvást, és jobb tanulmányi eredményeket tapasztalnak. Hogy növeld a gyermeked fizikai aktivitását (és a tiédet is!), hogy mindezeket az előnyöket élvezhesd, kezdj egy családi hagyományt, vacsora után sétáljatok egy kicsit.
- Tedd ezt hivatalossá: A legtöbb család ezt a hagyományt egyszerűen „családi sétának” vagy „vacsora utáni sétának” nevezi.
- Hogyan kell csinálni? Vacsora után menjetek ki 10-15 percre, és sétáljatok a környéketeken. Beszélgethettek a napotokról, csinálhattok belőle kincsvadászatot, megszámolhatjátok, hány kutyát vagy madarat láttok, vagy felpattanhattok a biciklire, hogy tegyetek egy kört a háztömb körül. Ha már sötét van, vigyetek magatokkal zseblámpát, hogy még jobban szórakozzatok.
- Variációk: Alternatívaként, ha olyan környéken élnek, ahol nem lehet sétálni, elindíthattok egy jógavideót és együtt lazíthattok, miközben néhány jógagyakorlatot végigcsináltok.
8. Töltsetek meg egy befőttesüveget
Az egyik erőteljes családi hagyomány, amely sok család körében népszerű, a napi hálaadás rituáléja egy hálaüveg formájában. És nem véletlenül: Kutatások szerint, ha a gyerekek rendszeresen gyakorolják a hálát, az növeli a boldogságukat és az élettel való elégedettségüket. Nem csak ez, hanem egy egyszerű hála rituálé javíthatja a fizikai egészséget, fejlesztheti az együttérzést, és segíthet jobban megbirkózni a stresszel.
- Tedd hivatalossá: Nevezd a befőttesüveget „hálaüvegnek”, „boldogságüvegnek” vagy „melegségüvegnek”.
- Hogyan kell csinálni? Keress egy üres dobozt vagy tálat, és tedd azt családod új hálaedényévé. Tarthatod a konyhapulton vagy a vacsoraasztalon. Ezután válasszatok ki minden nap egy időpontot, amikor mindenkit arra ösztönözhettek, hogy gondolkodjon el azon, hogy miért hálásak, például vacsoraidőben. Ahogy mindenki körbejár, hogy elmondja háláját, írja le mindegyiket egy cédulára, és tegye a befőttesüvegbe. Idővel a befőttesüveg megtelik, és már attól is meleg érzés fog el, hogy ránézel. De további bónuszként, ha valakinek a családban nehéz napja van, elővehet egy (vagy öt) cédulát, hogy visszagondoljon a jóra.
- Változatok: A vasárnap esti vacsoránál kiürítitek az üveget, és hangosan felolvassátok az összes héten elhangzott hálaadásról szóló cédulát. Ennek az ötletnek még egy variációja, ha létrehozunk egy „jó dolgok” befőttesüveget, amelyben megkérünk mindenkit a családban, hogy jegyezze fel a jó dolgokat, amikor csak megtörténnek. Ezután havonta egyszer, majd szilveszterkor ürítsétek ki az üveget, és olvassátok fel hangosan, hogy visszagondoljatok azokra a jó dolgokra.
9. Írjatok felváltva
Szerezzetek be egy közös naplót a gyerekeknek és a szülőknek, és írjatok felváltva oda-vissza egymásnak minden nap. Ez a családi hagyomány varázslatosan hat arra, hogy a gyermeked megnyíljon az életében zajló dolgokról, így bármi történjék is, kapcsolatban tudtok maradni.
- Tedd hivatalossá: Attól függően, hogy ki osztja meg a naplót, nevezhetitek „Mami és én naplónak” vagy „Apu és én naplónak”.
- Hogyan kell csinálni? Vegyél egy kifejezetten gyerekeknek és szülőknek tervezett naplót, vagy szerezz be egy üres naplót. A te sorodban írj valamit a gyermekednek, például valami vicceset, ami aznap történt, egy emléket, amit a gyermekeddel kapcsolatban őrzöl, vagy valamit, amit ő tett, és amit nagyra értékeltél. Lefekvés előtt hagyd a naplót a gyermeked párnáján, majd másnap este ő következik, hogy visszaírjon, és a te párnádon hagyja.
10. Édesítsd meg a lefekvést
A lefekvés sokféle okból stresszes lehet a gyerekek számára, a kisebbeknél a szeparációs szorongástól a nagyobbaknál az aggodalmakon való töprengésig. Ha néhány percre lelassítasz, és egy esti családi hagyományon keresztül kapcsolódsz, segíthetsz a gyermekednek, hogy megnyugodjon, és könnyebben elaludjon. Ennek egyik legjobb módja az érintés erejének használata.
- Tedd hivatalossá: Több család is elmondta, hogy ezt ” Lefekvés előtti ölelésnek” vagy „Lefekvés előtti összebújásnak” hívják.
- Hogyan kell csinálni? Miután gyermeked bemászik az ágyba, kérdezd meg, hogy megsimogathatod-e a lábát vagy a hátát. A fizikai érintés, például a masszázs segít csökkenteni a stresszt, ami javíthatja a gyerekek alvását, hangulatát és viselkedését. Alternatív megoldásként az ujjaddal írhatsz egy üzenetet a gyermeked hátára, például „Szeretlek”, és hagyhatod, hogy kitalálja, mit írtál. A fizikai érintésen keresztül kapcsolatot teremthettek, ő pedig büszke lesz, ha rájön az üzenetre.
Heti családi hagyományok
Ha egy családi rituálé csak hetente egyszer történik meg, az egy kicsit több teret ad arra, hogy időt szánj rá, és különlegessé tedd. Ebben a részben olyan családi hagyományokra vonatkozó ötleteket találsz, amelyek jól működnek heti rendszerességgel a családi kapcsolatok újbóli kialakításához. Ezzel együtt, ha a heti ritmus túl soknak tűnik, akkor ezek közül sok havi családi hagyományként is jól működik.
1. Tekerjük fel a fordulatszámot
Indítsd a hétvégét minden péntek délután egy családi táncpartival. Kutatások szerint a közös zenehallgatás erősíti a kötődést és pozitív emlékeket épít. Ráadásul a tanulmányok szerint a kisgyerekek különösen nagy adag boldogságot kapnak, ha ritmusra mozog a testük, és ez a felnőttekre is igaz.
- Tedd hivatalossá: Ha eldöntöd, hogy minden héten van egy állandó nap a táncos bulira, elnevezheted a napjával együtt, például „Pénteki táncos buli”. Egyébként a „Családi táncbuli” is megteszi!
- Hogyan kell csinálni? Amikor pénteken mindenki hazaér, rakd be a család néhány kedvenc vidám dalát. Ha kisgyermeked van, kapd fel, és kezdj el táncolni. Nagyobb gyerekek esetében hívd ki őket, hogy mutassák meg a legjobb (vagy legbutább) táncmozdulataikat. Mutasd meg a gyerekeidnek azokat a tánclépéseket, amelyek gyerekkorodban népszerűek voltak, és kérd meg őket, hogy tanítsák meg a most népszerű tánclépéseket.
2. Dobj a kockával
Minden héten szánjatok egy hétvégi délutánt vagy estét (vagy mindkettőt!) egy családi játékestre. A társas- és kártyajátékok kiváló módja annak, hogy a család összekovácsolódjon. Ráadásul sok családi játék tanulságos, így gyermeked úgy erősíti az olyan készségeket, mint az olvasás, a matematika és a térbeli intelligencia, hogy észre sem veszi, mert annyira jól szórakozik.
- Tedd hivatalossá: „Játékest” vagy „Családi játékest” voltak a legnépszerűbb nevek, amelyeket a családok adtak ennek a hagyománynak.
- Hogyan kell csinálni? Hagyd, hogy gyermeked kiválasszon egy játékot, amit játszani szeretne, készíts egy különleges harapnivalót, például popcornt, és szórakozzatok együtt!
3. Fogd a popcornt
Sok család mesélte nekem, hogy a kedvenc családi hagyományuk a péntek vagy szombat esti családi moziest. Amennyiben a kisebb gyerekeket is figyelembe veszed a közös filmek kiválasztásakor, a filmek szórakoztató közös élményt nyújtanak az egész család számára. További bónuszként a kutatások azt mutatják, hogy ha együtt nézel valamit a gyermekeddel, és együtt beszélgettek arról, amit néztek – ez az úgynevezett „együttnézés” -, akkor növeled a gyermeked olvasási készségét, fokozod az empátiát, és még a képernyőn töltött idő bizonyos fajtáinak, például a filmekben és a tévében látható erőszakos jeleneteknek a negatív hatásait is enyhítheted.
- Tedd hivatalossá: Egy egyszerű „Mozi estével” vagy „Családi mozi estével” nem lehet baj!
- Hogyan kell csinálni? Válasszátok ki felváltva minden héten, hogy melyik filmet nézzétek meg, és bújjatok együtt a kanapéra, hogy együtt tölthessétek el a közös élményt. Hogy ez a hagyomány különleges legyen, adjatok hozzá egy kis élvezetet. Nézhettek új filmeket, megoszthatjátok a gyerekkori kedvenceiteket, vagy újra megnézhetitek a család egyik örök kedvencét – azokat, amelyeket már megjegyeztetek. Ahhoz, hogy gyermeked a lehető legtöbbet hozza ki a közös filmnézés élményéből, próbálj meg rámutatni érdekes részletekre, kommentáld a hasonlóságokat a nézett film és a gyermeked saját életében tapasztaltak között, és egy bonyolult vagy potenciálisan zavaros jelenet után állítsd meg a filmet, hogy megbeszéljétek, mi történt az előbb.
- Változatok: Ha az időjárás felmelegszik, a heti moziestéteket alakítsátok át kerti moziestévé. Mindössze egy kivetítőre és egy fehér lepedőre vagy vetítővászonra van szükség, valamint a fűben kiterített takarókra vagy szabadtéri székekre. Bónuszpont, ha a hátsó udvaron tűzrakóhelyen pillecukrot sütögettek.
4. Tölts meg egy kosarat
A napi közös étkezés családként erős családi hagyomány lehet, de a munkaidő beosztásától és a gyermek iskolán kívüli tevékenységeitől függően előfordulhat, hogy a napi közös étkezés nem kivitelezhető. Ebben a helyzetben minden hétvégén elkülöníthetsz egy napot arra, hogy összecsomagolj egy pikniket, amit családként élvezhettek, legyen szó reggeliről, ebédről vagy vacsoráról. Nemcsak az egész család kap egy egészséges adag friss levegőt, de elősegíti a családdal rendszeresen együtt étkező gyermekek hosszú távú fizikai és mentális egészségi előnyeit is, beleértve az agresszió, az ellenszegülő viselkedés és a bűnözés alacsonyabb szintjét.
- Tedd hivatalossá: Ennek a hagyománynak a leggyakoribb neve egyszerűen csak „családi piknik”, de hallottam olyan családról is, akik ezt a napot ” Evés a szabadban napnak” nevezték el.
- Hogyan kell csinálni? Fogj egy takarót, amin mindenki elfér – ez a családom kedvenc pikniktakarója, mert semmi sem ázik át rajta, és könnyű letakarítani -, és csomagolj be egy ételt, amit megosztotok. Különleges élvezetként csomagolj valami jópofa dolgot, amit a gyermeked általában nem kap, például egy cukorkát vagy egy doboz gyümölcslevet. A pikniket felállíthatjátok a hátsó kertben vagy az elülső udvaron, a szomszédos parkban, egy patak, folyó vagy tó partján, egy közeli erdős területen lévő tisztáson, vagy akár csak a nappalitok padlóján. A piknikkosár egyáltalán nem szükséges, de ha úgy találod, hogy a családod élvezi ezt a hagyományt, akkor ezt a kedves piknikkosarat felveheted a kívánságlistádra a jövőbeli születésnapokra és ünnepekre. Mi ezt az egyik gyermekemnek ajándékoztuk, így minden alkalommal, amikor családi piknikre készülünk, szívesen veszi át a kosár bepakolásának feladatát.
- Változatok: Vigyetek magatokkal frizbit, focilabdát, vagy valami szabadtéri játékot, amit együtt játszhattok evés után. A kisebb gyerekek számára pedig vigyetek magatokkal papírsárkányt vagy egy buborékfújót.
5. Oszd meg a konyhát
Nem számít, hogy te vagy-e a család szakácsa, vagy a párod szokott főzni, válassz minden héten egy estét, amikor együtt, családként készíthetitek el a vacsorát. Ha elkötelezettséget mutatsz a családi feladatok megosztása iránt – mint például a közös ételkészítés -, az kutatások szerint erősebbé teszi a családodat. Ráadásul segítséget kapsz a konyhában, ahelyett, hogy minden a te nyakadban maradna.
Nyugodtan hagyd, hogy a család többi tagja átvegye a vezetést, míg te egy kicsit hátrébb lépsz, és inkább tanácsadóként és beugró játékosként szolgálsz, ha segítségre van szükségük. Bónusztipp: Ha ez általában nehezedre esik (én tudom, hogy nekem igen!), próbálj meg főzni magadnak egy kávét vagy teát, vagy tölts egy másik kedvenc italodból, amit kortyolgatva lefoglalhatod a kezed.
- Tedd hivatalossá: Nevezheted ezt a hagyományt „Csapatmunka-vacsorának”, „Minden kéz a fedélzeten vacsorának” vagy „Minden szakácsot szólítok estének”.
- Hogyan kell csinálni? Hagyd, hogy gyermeked döntse el, mi legyen a vacsora, majd vond be az elkészítésébe. További előnye, hogy sokkal szívesebben eszi meg azt a vacsorát, amelynek elkészítésében ő is segített! Ne felejtsd el, hogy különösen, ha kisebb gyerekeid vannak, számíthatsz arra, hogy a folyamat a szokásosnál kicsit tovább tart. A hibák azt jelentik, hogy tanulnak. Ha a gyermeked rendetlenséget csinál, vegyél egy mély lélegzetet, és próbálj meg valami olyasmit mondani, hogy „Semmi baj, majd feltakarítunk, ha végeztünk”.
6. Legyen ez egy randi
Menjetek el a közeli kávézóba, majd kényeztessétek magatokat egy finom itallal – felnőtteknek kávé, gyerekeknek forró csokoládé vagy gyümölcslé. Ha a heti kávézásból családi hagyományt csinálsz, elősegíted a kötetlen beszélgetéseket, ahol felváltva beszélgettek, ami növelheti gyermeked szókincsét és táplálhatja gyermeked mesemondási készségét, ami javítja az olvasásértést a későbbiekben.
Sok család azt is tapasztalja, hogy ezeken a heti kávézásokon természetesen felidézik az emlékeiket, és megosztják egymással a közelmúlt emlékeit vagy akár a család történetét. Ha rendszeresen veszel részt ilyen jellegű mesemondásban gyermekeddel, javítod gyermeked önbecsülését, és megajándékozod a nehézségekkel szembeni nagyobb ellenálló képességgel.
- Tedd hivatalossá: Próbáld ki a „családi kávérandit”.
- Hogyan kell csinálni? Válassz egy időpontot a heti családi kávézásra, és írd be a naptáradba, mint visszatérő eseményt. A beszélgetés beindításához tegyen fel egy szórakoztató kérdést.
7. Tisztelgés a kedvenc ételek előtt
Bármit is szeret enni a családod, a pizzától a reggeli tacóig, legyen családi hagyomány, hogy a hét egy adott napján, minden héten azt eszitek. Így a családodnak rendszeresen adsz majd valamit, amit szeretnek, ráadásul aki az ételek kiválasztásával foglalkozik, annak eggyel kevesebb ételt kell majd kitalálnia minden héten.
- Tedd hivatalossá: Fogd azt az ételt, amit enni fogtok, és kombináld az adott naphoz, mint például a Burger kedd, a Pizza szerda vagy a Palacsinta szombat. Bónusz pontok az alliterációért!
- Hogyan kell csinálni? Ha nem vagy biztos benne, hogy mindenki mit szeret a legjobban, indíts beszélgetést a vacsoraasztalnál azzal a kérdéssel, hogy „Mi a kedvenc ételetek, amit rendszeresen eszünk?”. Aztán attól függően, hogy mit hallasz vissza, tervezd meg, hogy a legnagyobb kedvenc hetente egyszer, ugyanazon a napon legyen.
- Változatok: Ha a családban eltérőek a vélemények, mindig lehet több étkezési hagyomány, vagy felváltva is lehet őket fogyasztani. Az én családomban például minden második héten van pizza szerdán, a többi héten pedig reggeli vacsorára, hogy alkalmazkodjunk azokhoz a gyerekekhez, akik az egyiket jobban szeretik, mint a másikat.
8. Válasszatok ingyenes könyveket
Hetente egy napot különíts el, amikor a családod a helyi könyvtárba megy, hogy mindenki kiválaszthasson egy (vagy húsz) könyvet, amit kikölcsönözhet és hazavihet. Ha példát mutatsz a rendszeres könyvtárhasználatra, és ezt szórakoztató családi eseménnyé alakítod, segítesz elősegíteni, hogy gyermeked értékelje a könyveket, és elindítod őt azon az úton, hogy élethosszig tartó olvasóvá váljon. A kutatások azt mutatják, hogy ha a gyerekek könyvekkel teli otthonban nőnek fel, az jelentős lökést ad nekik az olvasás (és a számolás!) terén, ami a felnőttkorban is megmarad.
- Tedd hivatalossá: Ha minden héten ugyanazon a napon mentek, nevezd el a hagyományt a napról, például „Könyvtári csütörtök”. Vagy ha a nap változik, akkor nevezheted „Könyvtári zsákmányolás napjának” vagy „Ingyenes könyvek napjának”.
- Hogyan kell csinálni? Amikor a könyvtárba mentek, hagyd, hogy a gyermeked kiválasszon bármit, amit csak akar. Ha kritizálod a gyermeked könyvválasztását, akkor a gyerek internalizálhatja ezt, és kevésbé fog érdeklődni a könyvek kiválasztása iránt, ami általánosságban csökkentheti az olvasás iránti izgalmát. Ezt a leckét a nehezebb úton tanultam meg a legidősebb gyermekemmel. Miután rájöttem, hogy hibáztam, visszaléptem, és bátorítottam a választásait, hogy helyreálljon az önbizalma. Ma már egy nagy könyvmoly, de időbe telt, amíg visszafordítottam a „segítségem” okozta károkat.
Havi, negyedéves vagy éves családi hagyományok
Az olyan családi hagyományok, amelyek egy-két óránál többet vesznek igénybe, talán havi, negyedéves vagy éves rendszerességgel működnek a legjobban. Itt találsz ötleteket olyan családi hagyományokra, amelyekkel havonta egyszer megújíthatod a kötődés és az összetartozás érzését. Ha tetszik az ebben a részben található családi hagyományok valamelyikének példája, de a havi rendszeresség túl soknak tűnik ahhoz, hogy elkötelezd magad, fontold meg, hogy negyedévente vagy évente egyszer beilleszted a naptáradba.
Az ebben a részben található összes családi hagyományra vonatkozó példa esetében sok család nagyon ajánlja, hogy a hagyományt ismétlődő emlékeztetőként írjátok be a naptáratokba.
1. Kiszervezett vacsora
Az elviteles vacsora gyorsan sokba kerülhet, különösen, ha nagy a család. De ha meg tudod oldani, a havi rendszerességgel megrendezett vacsora egy szórakoztató családi hagyomány lehet, amelyet mindenki vár. Bárki is főz általában a családban, szünetet tart a konyhában, és a szokásos vacsorarutin megszakítása mindenki számára különlegessé teheti ezt az estét. Bónuszpont, ha kipróbáltok egy új éttermet, vagy rendeltek valami újat az étlapról, amit mindenki megkóstolhat, családi körben. A kutatások azt mutatják, hogy már egy kis újdonság is képes dopaminlöketet biztosítani, és a dopamin szerepet játszik az emberi kötődésben.
- Tedd hivatalossá: Ennek a családi hagyománynak a legnépszerűbb neve a „Családi elviteles este”.
- Hogyan kell csinálni? Válassz ki egy napot egy hónapban, és tedd ezt a napot a hivatalos családi vacsoraestté. Egyes családok például minden hónap első péntekén vagy szombatján tartják ezt a napot. Ha a vacsora nem illik bele, akkor egy másik lehetőség, hogy elviteles ételt rendelünk egy másik étkezéshez, például a családi fánk naphoz vagy az első szombati reggeli tacókhoz. Ha az egész családot be akarod vonni ebbe a hagyományba, minden hónapban felváltva választhatjátok ki az éttermet. Azt is fontolóra veheted, hogy a gyermeked választhatja ki, mit szeretne az étlapról. A kutatások azt mutatják, hogy ha ésszerű keretek között autonómiát adsz a gyermekednek a döntéshozatalhoz, javul a közérzete, és elősegíted a pozitív érzelmi családi légkört.
2. Válassz öt kis cselekedetet
Talán hallottál már arról, hogy a másoknak való rendszeres segítségnyújtás fontos tényezője a hosszú, boldog életnek. Kutatások szerint még az egészen kicsi gyerekek is boldogabbak, ha másokon segítenek. De ha naponta elkezdesz „véletlenszerű jócselekedeteket” tenni, az értelmetlenné teheti az élményt. Ahhoz, hogy az élmény az egész család számára értelmes és élvezetes maradjon, válassz ki havonta egy napot, amikor szándékosan öt apró jócselekedetet hajtotok végre közösen. Egy tanulmány megállapította, hogy azok az emberek, akik egyetlen nap alatt öt adakozó cselekedetet hajtottak végre, megnövelték a boldogságérzetüket.
- Tedd hivatalossá: Nevezheted ezt „Családi Kedvesség Napjának”, ” A Kedvesség Véletlenszerű Cselekedeteinek Napjának” vagy „Családi Kedvesség Maratonnak”.
- Hogyan kell csinálni? Foglaljatok le egy napot havonta a Családi Kedvesség Napjára, ötleteljetek apró dolgokat, amelyeket a családotok megtehet másokért, és hajtsatok végre ötöt ezek közül. Például:
- Süssetek friss süteményeket, és adjatok belőlük a szomszédoknak.
- Írjatok köszönőlevelet valakinek.
- Nézzétek át a játékokat, és válasszatok ki néhányat, amit jótékony célra adományozhattok.
- Gyűjtsetek nem romlandó élelmiszert a környéken, és adományozzátok egy helyi élelmezési központnak.
- Ha van idős szomszédotok, segítsetek neki a fűnyírással vagy a kertjük gyomlálásával.
- Csináljatok limonádés standot, és a bevételt ajánljátok fel a kedvenc jótékonysági szervezeteteknek.
3. Vegyetek ki szabadnapot
Bár időről időre mindenkiben támadnak szorongással teli érzések, a kutatások azt mutatják, hogy a szorongásos zavarok egyre gyakoribbak a gyermekek körében. Hogy megvédd gyermekedet a stressz káros hatásaitól, valamint magadnak is adj egy kis időt a mindennapokban, fontold meg, hogy havonta egy napot a mentális egészség napjának szánsz.
A családod mentális egészségének napján kivehetsz egy szokásos hétköznapot a munkából és az iskolából – vagy ha ez nem kivitelezhető, hozd el a gyerekedet korábban az iskolából. A tanulmányok következetesen azt mutatják, hogy a pihenés elengedhetetlen a stressz kezeléséhez, sőt, a pihenés kitartóbbá és produktívabbá tesz. Mivel a mentális egészségnapok ennyire pihentetőek tudnak lenni a gyerekek számára, néhány amerikai államban már törvényt is hoztak arról, hogy a gyerekek rendszeresen kivehetik a mentális egészségnapokat az iskolából.
- Tedd hivatalossá: A legelterjedtebb neve ennek a hagyománynak a „Mentális Egészség Napja”, de hallottam néhány családtól, akik a Monopoly kártyára utalva „Szabadulj a börtönből napnak” hívják!
- Hogyan kell csinálni? Hogy a legtöbbet hozhassátok ki a családi mentális egészség napjából, találjatok ki valami különlegeset, amit együtt csinálhattok. Ha mindannyian a képernyő elé vonultok, az nem fog segíteni az agyatoknak abban, hogy megkapja azt a pihenést, amire valóban szüksége van. Kutatások szerint a stressz kezelésének leghatékonyabb eszköze a fizikai aktivitás, ezért találjatok valami szórakoztató módot arra, hogy együtt mozogjatok, például kiránduljatok, sétáljatok vagy kerékpározzatok a környéken, vigyetek kosárlabda- vagy teniszütőt egy közeli parkba egy gyors játékra, tegyetek be egy jóga DVD-t és végezzétek el együtt a gyakorlatokat, vagy indítsátok a napotokat egy családi táncpartival. Ezután csinálj valamit a kapcsolatteremtésért, mert a szeretteiddel való kapcsolódás is szükséges a stressz leküzdéséhez. Játszhattok például egy új, szórakoztató társasjátékot, olvassatok fel hangosan, vagy készítsetek együtt művészeti alkotásokat, színezzetek ki egy kifestőkönyvet.
4. Bújjatok össze és olvassatok
A családom egyik kedvenc hagyománya a havonta megrendezett családi olvasómaraton. Havonta egyszer egy hétvégi délelőttöt vagy délutánt félreteszünk, fogunk egy halom könyvet, és összebújunk a kanapén, hogy olvassunk. A családi olvasómaraton mindenkinek egy kis kikapcsolódást kínál a dolgos hétvégék forgatagában és nyüzsgésében. Ráadásul a tanulmányok szerint a hangos olvasás fejleszti a gyermek agyát, fejleszti az empátiát mások iránt, és javítja a viselkedését. Ne feledd! Senki sem túl idős ahhoz, hogy felolvassanak neki! Olvashatsz hangosan tiniknek, tizenéveseknek, sőt, akár a házastársadnak vagy a partnerednek is.
- Tedd hivatalossá: Az én személyes kedvenc elnevezésem erre a hagyományra a „Családi Olvasómaraton”, de hallottam egy családtól, hogy „Családi Olvasókörútnak” hívják.
- Hogyan kell csinálni? A családunkban sokféle korosztály van, így általában egy csomó képeskönyvet és néhány fejezetet olvasunk el a nagyobb könyvekből. A fejezetes könyvek esetében kezdhetsz egy új könyvet, amely a családi felolvasókönyv lesz – és aztán napi családi hagyománnyá teheted, hogy minden nap olvasol egy kicsit -, vagy vehetsz egy halom hosszabb könyvet, és mindegyikből elolvashatod az első öt oldalt, amit mi „könyvrepülésnek” hívunk, ami azt jelenti, hogy egyszerűen csak belekóstolsz egy maréknyi könyvbe, hogy meglásd, melyik ragad meg leginkább. Ezután a gyerekeim gyakran rákattannak a kedvenc történetükre a könyvrepülésből, és az Olvasásnapunk után önállóan folytatják az olvasást.
- Változatok: Egy másik lehetőség, hogy elindítasz egy hangoskönyvet, amelyet mindannyian együtt hallgathattok, miközben valami mást csináltok, például színeztek egy szülő-gyerek kifestőkönyvet, építkeztek LEGO-val, vagy összehajtogatjátok azt a rengeteg kimosott ruhát, amely a hét folyamán felhalmozódott.
5. Ne csináljatok semmit
Ha a havi mentális egészségnap nem megvalósítható a családod számára, fontold meg egy hétvégi „Ne csinálj semmit” nap bevezetését, amikor mindannyian együtt töltitek a napot. A mentális egészségnaphoz hasonlóan a Semmittevés Napja is lehetővé teszi, hogy te és a gyermeked elszakadjatok a családi élet mindennapos stresszétől, ami fontos ahhoz, hogy átvészeljétek a stressz káros hatásait.
- Tedd hivatalossá: A legtöbb család ezt a hagyományt „Ne csinálj semmit napnak” nevezi, de vannak alternatívák: „Együtt nap” és „Nincs tennivalólista nap”.
- Hogyan kell csinálni? Havonta egy hétvégére felejtsd el a teendőket, amiket már régóta el akartál intézni, és dobd ki a teendőid listáját az ablakon. Ezután a családdal közösen ötleteljetek ki egy-két szórakoztató dolgot, amit együtt csinálhatnátok. Ne feledjétek, hogy a tévézés, a videojátékok vagy az esztelen internetezés nem pihentető, de ettől eltekintve azt csinálhattok, amit csak szeretnétek. Előkerülhet egy kirakós játék, amit az egész család együtt old meg, süthettek valami finomat reggelire, vagy építhettek a gyerekekkel egy hatalmas erődöt kartondobozokból, lepedőkből és karácsonyi égőkből.
6. Iktass be egy „Egy nap az életünkből”-t
Havonta, negyedévente vagy évente szánj egy napot arra, hogy a családoddal töltött apró, csendes pillanatokat megörökítsd a kamerával. Szülőként általában azért ragadjuk meg a telefonunkat vagy a fényképezőgépünket, hogy néhány fotót készítsünk az olyan különleges eseményekről, mint a születésnapi partik és a halloweeni jelmezek, de nem mindig jut eszünkbe, hogy megörökítsük a mindennapi pillanatokat, amelyek a gyermekeinkkel közös életünk nagy részét teszik ki. A gyermek arcán látható összpontosítás, miközben LEGO-val játszik. Egy édes, rögtönzött ölelés a testvérek között. Közös kacagás a vacsoraasztalnál, miután mindenki befejezte az evést, és csak élvezitek az együtt töltött időt. Néhány év múlva ezek azok a pillanatok, amelyeknek örülni fog, hogy megörökítetted őket a kamerával.
- Tedd hivatalossá: Ez az „Egy nap az életünkből”, de az egyik család azt mondta, hogy ők „Családi fotónapnak” hívják.
- Hogyan kell csinálni? Tervezd úgy, hogy a nap nagy részében a kezedben tartod a fényképezőgépet, és készíts rengeteg képet. A bénaságokat később bármikor törölheted. Ha van egy idősebb gyermeked vagy egy társad, aki szívesen részt venne ebben, add át nekik a fényképezőgépet egy órára, és hagyd, hogy az ő szemszögéből örökítse meg a pillanatokat.
- Változatok: Egy másik lehetőségként megbízhatsz egy fotóst, hogy készítsen őszinte családi fotókat, miközben te a szokásos napodat éled, szemben a tipikus beállított családi fotókkal, amelyekre általában számítunk, ha fotóst bízunk meg. És ne feledkezzünk meg a videóról sem: állíts be egy videokamerát vagy telefont, hogy megörökíts egy hétköznapi pillanatot, például egy családi étkezést, egy esti meseolvasást, vagy azt, hogy a gyerekek együtt oldanak meg egy kirakós játékot.
7. Válaszd ki a kedvenceidet
Minden hónap utolsó napján válaszd ki a 10 kedvenc fotódat a telefonodon és/vagy fényképezőgépeden az adott hónapban készült összes kép közül. Ezután állíts össze belőlük egy diavetítést, amelyet étkezés előtt, közben vagy után megoszthatsz a családoddal. Ha családként emlékeztek vissza ezekre a pillanatokra, szeretteidet arra ösztönzöd majd, hogy megosszák egymással az emlékekről szóló történeteiket, ráadásul mindenki átélheti újra a hozzájuk kapcsolódó jó érzéseket.
- Tedd hivatalossá: nevezheted ezt „Családi diavetítésnek” vagy „Családi fényképgyűjteménynek”.
- Hogyan kell csinálni? Ha van olyan partnered, házastársad vagy idősebb gyermeked, aki szintén készít fényképeket, kérd meg őket, hogy küldjék el neked a kedvenceiket, hogy bekerülhessenek a diavetítésbe. A diavetítés elkészítéséhez használhat egy ingyenes eszközt, például a Google Slides-ot.
- Variációk: Ha még egy lépéssel tovább szeretnéd vinni a dolgot, akkor otthonodban egy falat szentelhetsz a kedvenc családi fotóid nyomtatott változatainak, majd havonta, negyedévente vagy évente kinyomtathatod a kedvenceidet, hogy kicserélhesd őket. Egyes családok ezeket a havi „best of” fotókat családi évkönyv készítésére is használják. Miután kiválasztottad a kedvenc fotóidat, készíthetsz belőlük egy albumot.
8. Légy kíváncsi
Hívd ki a családodat, hogy tanuljatok együtt valami újat, csak úgy szórakozásból. Egy új hobbi vagy tevékenység játékos kipróbálása új idegpályákat nyit meg gyermeked agyában, ráadásul a rendszeres új tanulás az egyik legjobb lépés, amit tehetsz saját agyad egészségének megőrzése érdekében, ahogy öregszel. Néhány hónappal ezelőtt családostul úgy döntöttünk, hogy jó móka lenne megtanulni brit akcentussal beszélni, ezért egy hétvégi délelőttön megnéztünk néhány videót arról, hogyan kell ezt csinálni, majd kihívás elé állítottuk magunkat, hogy a nap hátralévő részében így beszéljünk. Az akcentusunk borzalmas volt, de nagyon jól éreztük magunkat, és a gyerekek még hónapokkal később is beszélnek erről a napról.
9. Sok kicsi sokra megy
Hívd ki a családodat, hogy gyűjtsenek össze minden aprópénzt, amivel találkoznak, majd havonta egyszer számoljátok össze, és döntsétek el, hogy melyik jótékonysági szervezetnek adományozzátok. Ezzel megtaníthatod gyermekednek, hogy milyen fontos az adakozás, ráadásul kutatások szerint a másokon való segítés fontos tényező a hosszú, boldog életben.
- Tedd hivatalossá: Az én családomban mi ezt „A nagy aprópénz-összegyűjtésnek” hívjuk, de hallottam egy családról, akik „Aprópénzgyűjtésnek” nevezték el.
- Hogyan kell csinálni? Nevezz ki egy aprópénzgyűjtő edényt, és tedd egy könnyen hozzáférhető helyre. (Fontos: Ha vannak kisgyermekeid, akik még mindig a szájukba vesznek dolgokat, ügyelj arra, hogy ez az üveg ne legyen elérhető közelségben! Az egyik gyerekem egyszer lenyelt egy érmét, és kórházban kötött ki, így a saját bőrömön tapasztaltam meg, hogy sosem lehetünk elég óvatosak). Mondd meg a gyerekednek, hogy bármikor, amikor egy érmével találkozik a földön, felveheti, és beteheti az aprópénzes üvegbe. Elszórhatsz néhány ötletmagot arról is, hogy hol találhatnak még aprópénzt, például a kocsid zugaiban, a nadrágzsebekben, a szennyeskosárban, a kanapé párnái alatt (mellékes előny: a gyerekeim rendszeresen kihúzzák a párnákat és kitakarítanak mindent alóluk, aprópénzt keresve!), és így tovább. A gyerekeket izgatja a kihívás, hogy mennyi aprót találnak, és még az is előfordulhat, hogy megkérdezik a szomszédokat és a rokonokat, hogy van-e náluk aprópénz, amit jótékony célra adományozhatnak.
10. Séta a sötétben
Minden teliholdas éjszakán menjen ki az egész család egy éjszakai sétára, hogy átéljétek az éjszaka varázsát. Amikor a csodálat és a csodálkozás e pillanatait megteremted gyermeked számára, az jótékonyan hat a fizikai, mentális és érzelmi jólétére, ráadásul kedvesebbé és nagylelkűbbé teszi.
- Tedd hivatalossá: Sok család ezeket a sétákat „teliholdas sétáknak” nevezi.
- Hogyan kell csinálni? Automatikusan hozzáadhatod a holdfázisokat a Google-naptáradhoz. Ezeken az estéken aztán tervezz be egy gyors vacsorát, hogy utána elindulhassatok egy teliholdas sétára. Figyeljetek az éjszakai hangokra, és mutassatok rá azokra az élővilágokra vagy növényekre, amelyeket véletlenül észrevettek.
Családi hagyományok a nagy mérföldkövek megünneplésére
Egyszerűen fogalmazva, a családi ünnepségek szórakoztatóak. De a kutatások szerint fontosak is: Ha egy gyermek vagy valaki más a családban fontos mérföldkőhöz érkezik, itt van néhány példa a családi hagyományokra, amelyek segítségével megünnepelhetitek.
Szülinapi hagyományok
A gyerekek (és a legtöbb felnőtt!) szeretik, ha különlegesnek érezhetik magukat a születésnapjukon. Használd az itt található ötleteket, hogy kihasználd a családi hagyományok erejét, és minden születésnapon örömet szerezz gyermekednek.
1.Mondj igent
Lepd meg gyermekedet azzal, hogy „igent” mondasz, amikor általában „nemet” szoktál mondani. Kaphatok egy darab csokoládét? Igen! Játszhatunk egy játékot? Igen! Megtanítasz vezetni? Uhh…igen? Biztosan nem kell olyan messzire menned, mint az Igen nap című filmben szereplő szülők, de az „igen nap” olyan családi hagyomány lehet, amelyet a gyermeked egész évben vár. Sőt, az egyik gyerekem egyszer azt mondta nekem, hogy nem érdekli, hogy kap-e fizikai ajándékot a születésnapján. Ő csak egy igen napot akart!
- Tedd hivatalossá: az „Igen nap” tökéletesen kifejezi a lényeget!
- Hogyan kell csinálni? Meglepetésként a születésnap reggelén is megteheted, hogy előre megmondod a gyermekednek, hogy a születésnapja igen-nap lesz. Ha nem ismeri a koncepciót, beszerezhetsz egy példányt az édes Yes Day című képeskönyvből, és közösen elolvashatjátok. Sok család hasznosnak találja, ha bizonyos határokat szabnak az igen napoknak. Az én családomban például a születésnaposnak adunk egy pénzkeretet, amelyet aznap be kell tartania. Ha a pénz elfogyott, akkor az elfogyott, és át kell térniük az ingyenes tevékenységekre. További bónuszként a gyermeke gyakorolhatja a (számára) nehéz költekezési döntések meghozatalát, mint például: „Megveszem az új játékot, amit szeretnék, vagy megrendelem az étlapon lévő összes desszertet?”.
2. Palackposta
Ahogy minden szülő tudja, a gyerekek gyorsan felnőnek. Gretchen Rubin író szavaival élve: „A napok hosszúak, de az évek rövidek”. Hogy megörökítsd gyermeked legédesebb emlékeit, mielőtt még kicsúsznának a kezeid közül, indítsd el a születésnapi levél hagyományát. Gyermeked születésnapján írj neki egy levelet, amelyben megörökíted, milyen most, mi az, amiért szenvedélyesen rajong, mit szeretsz benne, és bármi mást, ami eszedbe jut.
- Tedd hivatalossá: Egy egyszerű „születésnapi levél” is remekül működik.
- Hogyan kell csinálni? Írj egy születésnapi levelet a gyermekednek papírra vagy egy szövegszerkesztő alkalmazásban. A levelet vagy most odaadhatod a gyerekednek, vagy félreteheted az összeset, amíg nagyobb lesz, vagy amíg be nem tölti a 18. életévét, hogy megoszthasd vele. Néhány szülő ezt teszi, majd az összes levelet átadja érettségi ajándékként.
- Variációk: Ha inkább az e-mail a te stílusod, akkor létrehozhatsz egy e-mail fiókot a gyermekednek, és minden születésnapon küldhetsz neki egy levelet.
3. Készítsd el a kedvencét
Bármi is legyen a gyermeked kedvenc vacsorája, készítsd azt a születésnapján. Vagy ha a kedvenc vacsorája egy étteremben van, vegyél elvitelre valamit a születésnapjára. Ez egy egyszerű módja annak, hogy gyermeke különlegesnek érezze magát a születésnapján.
- Tedd hivatalossá: nevezheted a vacsorát „a születésnapos választásának”.
- Hogyan kell csinálni? Ez a családi hagyomány előzetes tervezést igényelhet, ezért néhány nappal a gyermeked születésnapja előtt kérdezd meg, mit szeretne vacsorára. Vagy ha már tudod, mi a kedvence, akkor egyszerűen meglepheted vele a nagy napon.
4. Mérj és ünnepelj
Legyen családi hagyomány, hogy minden évben a gyermek születésnapján az ajtókereten vagy a falon megjelölitek gyermeketek magasságát. Te csodálkozni fogsz azon, ahogy az idő múlásával nő, ő pedig örülni fog a látható bizonyítéknak, hogy egyre idősebb és nagyobb lesz.
- Tedd hivatalossá: nevezheted ezt a hagyományt „Méreckedési időnek” vagy „születésnapi magasságellenőrzésnek”.
- Hogyan kell csinálni? Keress egy olyan ajtókeretet vagy falfelületet, amelyen minden évben ceruzávalmegjelölheted, mennyit nőtt a gyereked.
Iskolával kapcsolatos hagyományok
Függetlenül attól, hogy gyermeked nem otthon jár iskolába, vagy magántanuló, ezek a családi hagyományok tökéletesen alkalmasak arra, hogy megünnepeld a gyermeked életének ehhez a hatalmas részéhez kapcsolódó mérföldköveket.
1.Interjú
Az iskola első napján minden évben szánj néhány percet arra, hogy felteszel gyermekednek néhány elgondolkodtató kérdést, és rögzíted a válaszait. Ezzel egy szívmelengető pillanatfelvételt készíthetsz arról, hogy milyen is ő most, és néhány tanév múlva lesz egy egyedi emléked.
- Tedd hivatalossá: Próbáld meg ezt „Első napi interjúnak” vagy „Vissza az iskolába interjúnak” nevezni.
- Hogyan kell csinálni? Szerezz be egy kinyomtatható első napi iskolakérdőívet, nyomtasd ki és töltsd ki a gyerekeddel az első tanítási napon. Ne aggódj, ha a gyereked hetedik osztályos, és még soha nem csináltad ezt korábban. Sosem késő elkezdeni!
2. Különleges jutalom
Az iskola első és/vagy utolsó napján tedd hagyománnyá, hogy egy különleges finomsággal ünnepeltek. Akár otthon készíted el a finomságot, akár elmész érte egy étterembe vagy boltba, adsz a gyermekednek valamit, amire várhat. Ha gyermeked szorong vagy aggódik az első tanítási nap miatt, valami, ami miatt izgatott lehet, kellemes figyelemelterelést jelenthet.
- Tedd hivatalossá: Kombináld a finomság nevét a mérföldkővel, például „”Első nap az iskolában palacsinta”” vagy „Utolsó nap az iskolában fagylalt”.
- Hogyan kell csinálni? Az első nap reggelén készíthetsz palacsintát, reggelizhettek taco-t, vagy vehetsz fánkot útközben. Az iskolai nap után elmehettek fagyizni, elvihetitek az egész családot egy kedvenc étterembe, vagy készíthettek egy különleges vacsorát, amit a gyermeked szeret, de nem kap gyakran. (Nálunk a gyerekek mindig a sajtos makarónit választják!) Még egy ötlet, amit néhány családtól hallottam, hogy az udvaron tábortűzzel és s’more-ral ünnepelnek.
3. Lőj egy fotót
Válassz egy olyan helyet otthonodban, a verandán vagy az udvaron, amelyet minden évben használhatsz az iskolakezdési fotók készítésére. Bár gyermeked most még morgolódhat, de az évente egyszer ugyanott készült fotók felbecsülhetetlen értékű emléket fognak nyújtani neked, mint egy time-lapse sorozat, amely megmutatja, hogyan nőtt a gyermeked az évek során.
- Tedd hivatalossá: A legtöbb család ezt a hagyományt „Első tanítási napi fotók” néven emlegeti.
- Hogyan kell csinálni? Ha már próbálkoztál ezzel korábban, valószínűleg már tudod, hogy a legtöbb gyereknek nem ez a kedvenc iskolakezdési családi hagyománya. Hogy megolajozd a kerekeket, beszélhetsz a gyerekkel előre a fotókról és arról, hogy miért fontosak számodra, majd kérdezz rá az ötleteire, hogyan lehetne ez az élmény még szórakoztatóbb a számára. Lehet, hogy például egy olyan buta fotót szeretne, amelyen kézen áll vagy egy bolondos arcot vág. Vagy lehet, hogy utál egy helyben állni, ezért feldobhatod azzal, hogy ugrál vagy futkározik az udvaron, miközben te készítesz néhány fotót. Alternatív megoldásként, ha a gyermeked izgatott valami miatt, amit az új tanévre kapott, például egy elegáns uzsonnásdoboz vagy hátizsák miatt, bátorítsd arra, hogy mutassa meg azt a képeken.”
Ha szeretnéd elolvasni az eredeti cikket, IDE kattintva megteheted!