Néha magam is meglepődöm, amikor gyerekekkel foglalkozó pszichológusok Insta bejegyzéseit látom, hogy milyen szavakat, mondatokat javasolnak kerülni. Nekem ez a felület ebből a szempontból nem barátom. Egyszerűen igényem van rá, hogy ne rövidke mondatokban magyarázzák el, mi miért működik, vagy nem működik.
Amikor Matyi még nem tudott beszélni, de már mindent meg akart próbálni, akkor volt egy tipikus visítás. Ezt hívtuk mi úgy, hogy a SIKERTELENSÉG HANGJA. Amikor egy pillanat alatt lesz dühös a gyerek attól, hogy nem sikerül valami. Ezt most Vince is csinálja. Alig várom, hogy megszólaljon. Amikor pedig már beszélni is tudnak, egyszer csak azt hallja az ember, hogy dühösek és mérgesek egy pillanat alatt. Hogyan lendítsük őket át ezen? Sokat gondolkodtam a jó megoldáson.
Ezért is örültem neki, amikor találtam egy cikket arról, melyek a legbátorítóbb szavak, amiket gyerekeinknek mondhatunk.
Elárulom, nem az, hogy „Nagyon ügyes vagy. Menni fog.”
Ez az a bejegyzés, amit ér elküldeni az ovis csoport levelezésre, és az osztályfőnöknek is. Mert szerintem nem árt terjeszteni a jót.
Az eredeti írást itt találjátok. Kattintsatok!
„Egy hétvégi délutánon a kanapén olvastam éppen, miközben a nyolcévesem a nappali szőnyegén a hasára fordulva, ceruzával a kezében épp egy füzet fölé görnyedt.
Hirtelen felkapta a füzetét, és áthajította a szobán.
„Ajj!”
Csodálkozva néztem fel. „Hé,” mondtam, „Mi a baj?”
Fejét a szőnyegre ejtette, elmosódtak a szavai. „Próbálom megírni ezt a hülye történetet, de nem bírom úgy kihozni, ahogy a fejemben látom.”
Szülőségem első pár évében ez lett volna az a pont, ahol bátorító szavak egész áradatát engedtem volna a gyerekemre, azt gondolva, hogy ezzel segítek.
Meg tudod csinálni.
Hiszek benned.
Ne add fel!
De miután több ehhez hasonló pillanatot átéltem, rájöttem, hogy ezen próbálkozásaim a gyerekem felderítésére valójában nem segítettek neki túljutni az elbátortalanodásán. Sőt, néha mintha még fokozták is volna a negatív érzéseket benne ezek a szavak.
Aztán évekkel később a képzésem során hirtelen értelmet nyert a dolog. Mert megtanultam, hogy a bátorító szó miért nem a legjobb megoldás, ha a gyermekem csüggedtnek vagy frusztráltnak érzi magát.
Miért nem működnek mindig a bátorító szavak?
Gondolj vissza a legutóbbi alkalomra, amikor elbizonytalanodtál, és a partneredhez vagy egy barátodhoz fordultál.
Most képzeld el, hogy a szeretted semmit nem mondott volna, amivel elismeri a csalódottságodat. Helyette viszont olyan pozitív közhelyekkel bombázott volna, mint a „Minden rendben lesz” vagy a „Meg tudod csinálni”. Valószínűleg frusztrálna a helyzet. Úgy éreznéd, nem hallanak, nem értenek meg.
És biztosan nem éreznéd magad készen, hogy tovább lépj az elbizonytalanodásodon, hogy tanulhass a helyzetből és előállj egy megoldással.
Amikor a múltban ilyen pillanatokat éltem meg, az a Parks and Recreation (Városfejlesztési osztály) epizód jutott eszembe, amiben a nagyon-várandós Ann belép egy Bor és Sajt Klubba, hogy megossza a frusztrációit, Larry pedig így válaszol neki:
Megjegyzés magamnak: Ne legyél olyan, mint Larry.
Akkor mi az, ami működik?
Szülőként utáljuk a gyerekünket frusztráltnak vagy elbátortalanodottnak látni, így feszülten próbálunk minél előbb túllépni a negatív érzéseken, és egyenesen a bátorító szavakhoz ugrunk, vagy megmondjuk neki, hogyan oldja meg a problémát.
A kutatások azonban azt mutatják, hogy amikor valaki érzelmileg felkavarodott, akkor mindenekelőtt arra van szüksége, hogy érvényesnek érezze magát.
Mert amíg a gyerek nem érzi úgy, hogy látják és hallják őt, addig nem tud a megoldás irányába mozdulni, vagy tanulni az esetből. Valójában, érvényesítés nélkül a hangulata valószínűsíthetőleg rosszabb lesz.
Más szóval, a gyerek érzelmi érvényesítésének első, lényegi lépése nélkül hiába zúdítod rá jó szándékkal az emberiség által ismert összes bátorító kifejezést – egyik fülén be, a másikon ki.
Itt egy egyszerű mód, hogy megjegyezd: a M-A-P technika
Amikor a gyereked elbátortalanodik, valószínű, hogy egy labirintusban ténfereg éppen, és nem találja a kiutat. Bármerre néz is, csak a magas sövényt látja, amely fölé tornyosul – elöntik a félelmetes negatív érzelmek és nincs elég élettapasztalata vagy agyi érettsége, hogy tudja, ezek az érzések elmúlnak majd.
A jó hír? Szülőként segíteni tudsz neki, hogy tovább lépjen és kiutat találjon az útvesztőből, hogy tanulni és fejlődni tudjon az átélt élményekből. Ehhez nem kell mást tenned, mint térképet adnod a kezébe.
Szóval amikor ilyen helyzetben találod magad, emlékezz a kutatásokkal alátámasztott M-A-P technika alábbi három lépésére, hogy átmozgasd a memóriád arról, hogy hogyan reagálj és segíts a gyerekednek továbblépni.
De mindenekelőtt, egy figyelmeztetés
Ez a gyerekeknek szóló bátorító szavakkal kapcsolatos váltás némi gyakorlást igényelhet. Senki sem várja el a tökéletest, így kérlek, légy elnéző önmagaddal szemben!
A helyzet: az az egyszerű tény, hogy ezt a bejegyzést olvasod, elárulja nekem, hogy mélyen törődsz a gyerekekkel az életedben, és szeretnél jobb lenni, jobban teljesíteni. Nem kis dolog, hogy megállsz és reflektálsz arra, hogyan bátorítod őket és hogyan tudnál még jobb munkát végezni ebben.
Ez a bejegyzés tele van gyakorlati tudnivalókkal, de nem kell mindegyiket használnod. Ha csak annyit teszel, hogy egy kifejezést használsz ebből a posztból, már a jó irányba mozdulsz. James Clear, az Atomic Habits (Atomi szokások) szerzőjének szavaival élve:
„Ha egy éven keresztül minden nap egy százalékkal jobb leszel, akkor mire végzel, harminchétszer jobb leszel annál, ahogyan indultál.”
- Mirror – Tükrözés
Ez a M-A-P technika első és legfontosabb lépése, lehet egy percnél is rövidebb, vagy akár 10 percnél is hosszabb – vagy még annál is, attól függően, hogy mennyire feldúlt a gyereked.
Így csináld: Tegyél úgy, mintha tükör lennél és tükrözd vissza, amit a gyereked tapasztal éppen, nevezd meg az érzelmeket, amikről úgy látod, hogy átél.
A The Whole-Brain Child c. könyvben Dr. Daniel Siegel idegtudós és Dr. Tina Payne Bryson pszichoterapeuta „Name It to Tame It” – „Nevezd meg, hogy megszelidítsd” -nek hívja ezt a technikát, ami azt jelenti, hogy a gyerek félelmeinek vagy érzéseinek megnevezésével meg tudják szelidíteni azt. Ezért működik:
„Kutatások mutatják, hogy pusztán az, hogy nevet vagy címkét rendelünk ahhoz, amit érzünk, szó szerint lenyugtatja a jobb agyfélteke érzelmi áramkörének aktivitását… A szülők néha kerülik, hogy felkavaró élményekről beszélgessenek, mert azt gondolják, hogy ezzel csak erősítik a gyerek fájdalmát vagy rosszabbá teszik a helyzetet. Valójában gyakran pont a beszéd az, amire a gyereknek szüksége van, hogy értelmet nyerjenek számára a történtek és hogy tovább tudjon lépni egy olyan állapotba, amelyben már jobban érzi magát a történtekkel kapcsolatban… A késztetés, hogy megértsük, miért történik velünk valami, olyan erős, hogy az agyunk addig próbál értelmet adni egy élményünknek, amíg sikerrel nem jár. Szülőként történetmeséléssel tudjuk ezt a folyamatot segíteni.” (Dr. Daniel Siegel & Dr. Tina Payne Bryson – The Whole-Brain Child)
Például elmondhatod a lenti tükröző mondatok egyikét és használhatod úgy a hangszínedet, az arckifejezésedet és testbeszédedet, hogy azokkal a gyermeked érzéseit utánzod, tükrözöd, és a saját szavaidhoz igazítod őket. Az emberi kommunikáció nagy része nonverbális, így ha a nonverbális jelekhez szavakat társítasz, akkor olyan értelmet adsz a kommunikációdnak, amellyel valóban megérted, hogy hogyan is érez a gyereked.
Itt van pár tükröző mondat, amelyek jól működnek:
- Frusztráltnak/csalódottnak/bosszúsnak/csüggedtnek érzed magad és megértem, hogy miért.
- Érthető, hogy frusztráltnak/csalódottnak/bosszúsnak/csüggedtnek érzed magad. Ez egy nehéz helyzet.
- Úgy tűnik, egy afféle „Nem tudom megcsinálni” gondolat jár a fejedben. (Vagy: Úgy tűnik, egy afféle „Nem vagyok elég jó” gondolat jár a fejedben.)
- Lehet, hogy tévedek, de úgy tűnik, hogy frusztráltnak/csalódottnak/bosszúsnak/csüggedtnek érzed most magad.
- Úgy néz ki, nehéz számodra ezt megcsinálni, és frusztráltnak/csalódottnak/bosszúsnak/csüggedtnek érzed magad.
- Úgy hangzik, volt egy elképzelés a fejedben arról, hogy hogyan kéne ennek mennie, és nem úgy alakul, ahogy szeretted volna. Frusztráltnak/csalódottnak/bosszúsnak/csüggedtnek látszol és ez érthető.
Néha a tükröző mondat elég, hogy leeressze a negatív érzések lufiját. De van, hogy a gyerekednek több vigasztalásra van szüksége. Ezekben a helyzetekben ölelésre tárhatod a karjaidat, megsimogathatod a hátát vagy a vállát, vagy magadhoz hívhatod, hogy csendben vegyetek pár mély levegőt.
Ha még mindig úgy tűnik, hogy túl sok benne a negatív érzés, szánj 5-10 percet a közös kapcsolódásra. Kimehettek egy gyors sétára, táncolhattok egyet a kedvenc számotokra vagy olvashattok közösen. Erre nem mindig van szükség, de már csak néhány perc is segíteni tud a gyerekednek, hogy kiürítse a fejét, hogy kitaláljon ebből a félelmetes útvesztőből.
Miért fontos ez a lépés: Kutatások mutatják, hogy ha következetesen érvényesíted a gyermeked érzelmeit és így kalauzolod őt át az érzésein, akkor általában jobban kijön a barátaival, kevesebb viselkedési problémája van és reziliensebb:
„Azok a gyerekek, akik érzelmileg ápoltak, még mindig szomorúak, dühösek vagy félnek nehéz körülmények között, de könnyebben tudják megnyugtatni magukat, kijönni a szorongásból és folytatni a produktív tevékenységüket. Más szóval ők érzelmileg intelligensebbek.” (Dr. John Gottman – Raising An Emotionally Intelligent Child)
- Ask – Kérdezés
Miután úgy gondolod, hogy a gyermeked azt érzi, hogy meghallották és megértették, és a negatív érzései elkezdtek szertefoszlani, továbbmehetsz a következő lépésre.
Így csináld: Tegyél fel egy olyan kérdést, amelynek megválaszolására a gyerekednek a problémamegoldó képességére van szüksége, hogy pozitív irányban tudjon továbbhaladni.
A Positive Discipline című könyvben Dr. Jane Nelsen pozitív szülői szakértő ezt kíváncsi kérdésnek nevezi:
„Túl gyakran van, hogy a felnőttek mondják meg a gyereknek, hogy mi történt vagy mi a baj, mi okozta azt, hogyan kéne a gyereknek éreznie, mit kéne belőle tanulnia, és mit kéne most csinálnia. Sokkal tiszteletteljesebb, bátorítóbb és készségfejlesztést támogatóbb, ha megkérdezzük, hogy mi történt vagy mi a baj, mit gondol a gyerek arról, hogy mi okozta ezt, hogyan érzi magát miatta, mit tanult belőle, milyen ötletei vannak a probléma megoldására, vagy hogyan tudja majd a jövőben használni azt, amit most tanult. Ez az edukáció valódi jelentése, ami a latin educare szóból ered, amely azt jelenti: előhúzni. A felnőttek túl gyakran próbálnak begyömöszölni ahelyett, hogy előhúznának, és aztán csodálkoznak, hogy a gyerekek nem tanulnak semmit.” (Dr. Jane Nelsen – Positive Discipline)
Amikor ezen a ponton kérdezünk, próbáljuk meg egy kíváncsi barát hangján feltenni azt, mert nem akarjuk, hogy hibáztatásnak vagy ítéletesnek hangozzunk. Íme néhány kíváncsi kérdés, amelyek segíthetnek:
- Meg tudnád nekem mondani/mutatni, hogy mit próbáltál csinálni?
- Meg tudnád nekem mondani/mutatni, melyik a nehéz rész?
- Mire jöttél rá ebből eddig?
- Tudsz esetleg egy jobb módszert?
- Van ötleted, hogyan lehetne ezt rendbe hozni?
- Mit tudnál tenni következőnek, hogy elérd a célod?
- Úgy hallom, ennek a megcsinálása fontos neked. Mit tudnál tenni, hogy közelebb kerülj hozzá?
- Ha lenne egy varázspálcád, hogy ezt rendbehozd, mit csinálna a varázspálcád először?
Miért fontos ez a lépés: A gyermeked problémamegoldó képességeinek ápolása az egyik legnagyobb ajándék, amit adhatsz neki. Azoknál a gyerekeknél, akik nem rendelkeznek ezzel a készséggel, nagyobb lehet a depresszió és az öngyilkosság kockázata. Másrészt, ha problémamegoldó készségeket tanítasz a gyerekednek, kutatások mutatják, hogy kevésbé valószínű, hogy viselkedési problémái lesznek, plusz jobb lesz a saját impulzív viselkedésének kontrollálásában.
Problémamegoldó készségeket tanítani a gyerekeknek olyan erős beavatkozás, hogy a tanulmányok mögött álló kutatók egyike még egy programot is kidolgozott I Can Problem Solve névvel. Amikor a gyerekek problémamegoldó készségeket sajátítanak el ezen az osztálytermi képzési programon keresztül, kutatások mutatják, hogy javulnak a tanulmányi eredményeik, könnyebben kötnek barátságokat és jönnek ki másokkal, magasabb a rezilienciájuk a frusztrációval való megküzdésben és csökken a fizikai, verbális és kapcsolati agressziójuk.
- Prop Up – Támaszadás
Miután a gyereked megfogalmazta a levont tanulságokat, vagy kitalált egy lehetséges megoldást, eljött a tökéletes idő az utolsó lépéshez: ossz meg vele pozitív bátorításokat, amelyek támaszt nyújtanak neki.
Ne feledd, hogy a Tükrözés és a Kérdezés lépések elengedhetetlenek, hogy a gyermeked valóban meghallja és befogadja a bátorító szavakat. A saját gyerekeimnél korábban mindig egyenesen ehhez a befejező lépéshez ugrottam, kihagyva az első kettőt, és az sohasem működött.
Azzal, hogy utolsó lépésként bátorító szavakat hagysz a gyermekednek, úgy fogja érezni, hogy kiérdemelte azokat, ahelyett, hogy azt érezné, csak üres dicséreteket osztogatsz.
Így csináld: A következőkben megtalálod a 125 legjobb gyerekeknek szóló bátorítást, de hogy ezek közül melyiket használod, az a szituáción múlik majd, úgyhogy itt van pár irányadó pont, amelyek segítenek előállni a saját bátorító mondataiddal:
- Légy őszinte. A gyerekek átlátnak a túlzó dicséreteken, és ezek többet ártanak, mint segítenek.
- Légy specifikus. Képzeld, milyen érzés lenne, ha egy szerettedtől egy általános „Szép munka!” mondatot hallanál valami ilyesmi helyett: „Azta. Egy kemény problémába ütköztél, és sikeresen megoldottad. Ehhez sok kitartás kellett.” Amikor valaki így fordít rád figyelmet, megértettnek érzed magad. Az ilyenfajta specifikus bátorítás sokkal hatásosabb, mint az általános kifejezések.
- Dicsérd meg a gyereked tetteit és döntéseit. Szintén kerüld a gyermeked képességeinek a dicséretét. Az olyan kifejezések, mint az „Olyan okos vagy” alááshatják a gyereked motivációját, rombolhatják az önbecsülését, és a nárcizmus melegágyává is válhatnak.
- A kevesebb több. Nem kell minden egyes alkalommal megdicsérned a gyereked, ha csinál valamit – főként akkor, ha valami olyanról van szó, amit élvez. A túl sok dicséret valójában csökkenti a motivációt. Ezenkívül, ha hajlamos vagy gyakran ugyanazokat a bátorító kifejezéseket használni, ezek a kifejezések értelmüket veszthetik a gyerekednél. Próbáld meg ezeket kevesebbszer használni és helyettesítsd őket valami újjal a lenti listából.
Egy hasznos trükk, amellyel biztosan ragaszkodsz a konkrétumokhoz és a gyermeked cselekedeteit dicséred, ha a mondatot a „Te…” szóval kezded és azzal fejezed be, hogy leírod, mit tett a gyereked.
Miért fontos ez a lépés: A jutalmak alakítják az emberi viselkedést, és kutatások mutatják, hogy az agyunk ugyanúgy válaszol az olyan társadalmi jóváhagyásra, mint a dicséret, mint a pénzbeli jutalomra. A verbális dicséretektől és az olyan támogató gesztusoktól, mint a pacsi, jól érezzük magunkat, plusz arra bíztatják a gyerekeket, hogy újra próbálkozzanak egy hiba vagy kudarc után.
Amikor a gyerek cselekedeteit vagy döntéseit dicséred, motiválhatod őket, hogy kitartsanak egy kihívást jelentő feladat mellett. Ez még a kisgyermekekre is igaz, és ez a motivációnövekedés évek múlva is megmaradhat bennük.
A kutatások azt is kimutatják, hogy a bátorító szavak segíthetik a gyerekek szociális készségeinek fejlesztését, például arra ösztönzik őket, hogy a jövőben segítsenek másokon.
Bátorító szavak gyerekeknek: a küzdelem után
Ezek a gyerekeknek szóló bátorítások akkor működnek a legjobban, ha azután mondod őket, hogy gyermeked már megbirkózott a kihívással és megoldást talált rá. Extra mennyiségű bátorításért ezeket a pozitív üzeneteket egy pacsival társítva add át.
Megjegyzés: Mivel a gyereked már elhárította az akadályt, érdemes lehet kihagynod a Tükrözés és a Kérdezés lépését és csak ezeket a pozitív mondatokat átadnod ebben az esetben.
- Nagyon keményen dolgoztál ezen.
- Problémába ütköztél és megoldással álltál elő. Ehhez sok kitartás kellett.
- Megcsináltad! Most biztos nagyon büszke vagy magadra.
- Ez meg kell ünnepelnünk! Mit szólnál egy táncpartihoz/darab csokihoz/kártyázáshoz?
- Úgy tűnik, most már élvezed ezt csinálni.
- Annyira örülök neked.
- Ez biztosan nagyon jó érzés!
- Ez egy nehéz helyzet volt és te sikeresen végigvitted. Ez az elhatározás sokat fog segíteni még neked az életben!
- Megy ez neked!
- Látni, hogy addig próbálkozol, amíg sikerül, melegséggel tölti meg a szívem.
- Nem voltál benne biztos, hogy hogyan menj tovább, és sikerült kitalálnod.
- Sok kreativitásra/koncentrálásra volt szükséged, hogy ezt a megoldást kitaláld.
- Tovább próbálkoztál és végre sikerült!
- Látod, ez történik, ha tovább próbálkozol/gyakorolsz.
- Gratulálok!
- Akadályba ütköztél és segítséget kértél. Ehhez nagy bátorság kellett.
- Most, hogy előálltál egy megoldással, még izgatottabbnak tűnsz ezzel kapcsolatban!
- Ez kemény munka volt és te kitartottál.
- Ezt mind magadtól csináltad.
- Nagyon kellett koncentrálnod, hogy ezen átjuss.
- Teljesen egyedül találtál megoldást.
- Le vagyok nyűgözve!
- Azta, nagyon egyedi megoldást találtál ki!
- Úgy tűnik, sokat tanultál ebből.
- Izgatott vagyok érted!
- A kihívások nem mindig szórakoztatóak, ha éppen meg kell küzdened velük, de te végigcsináltad.
- Tanultál egy hibából, ez az, amivel fejlődsz.
- Most már a jó úton haladsz!
- Valami újat tanulni kemény munka az agyadnak.
- Ezek után megérdemelsz egy kis szünetet!
- Az egyedi megoldásod miatt én is új módon látom ezt a helyzetet.
- Csodálom, ahogy tovább próbálkoztál. Ez elhatározást igényelt.
- Imádom látni a kreatív ötleteket, amikkel előállsz!
- Tényleg kitartottál emellett, amíg végig nem vitted.
- Elesettnek érezted magad, de felkeltél és továbbmentél.
Bátorító szavak gyerekeknek, amik fejlesztik a belső motivációt
A következő kifejezések arra ösztönzik a gyerekedet, hogy értékelje saját teljesítményét, gondozzák a belső motivációt, amely cserébe növeli a gyerek önbizalmát. Ez azért fontos, mert a kutatások azt mutatják, hogy az önértékelési készségeket gyakorló gyerekek nagyobb valószínűséggel tartanak ki a nehéz feladatok mellett, jobban bíznak a saját képességeikben és nagyobb felelősséget vállalnak munkájukért.
- Megcsináltad! Büszke vagy magadra?
- Hogy érzed most ezt?
- Mit gondolsz, a végén mi segített?
- Mi volt a legtrükkösebb rész?
- Melyik részre vagy a legbüszkébb?
- Ha újracsinálhatnád, van bármi, amit máshogy tennél?
- Ha egy barátod ugyanezt csinálná, milyen tanácsot adnál neki, mielőtt elkezdené?
- Mit tanultál ebből?
- Mi az, amit a kezdetekkor még nem tudtál, most viszont már igen?
- Kíváncsi lettél esetleg valamiről?
- Milyen kérdéseid vannak még erről?
- Hogyan szeretnéd megünnepelni a sikeredet?
Bátorító szavak gyerekeknek: a küzdelem közben
Ezek a gyerekeknek szóló bátorító szavak akkor legjobbak, amikor gyermeked egy kihívásokkal teli pillanat közepén van. Használd ezeket a pozitív kifejezéseket, hogy elkerüld az üres dicséret negatív hatásait. Kerüld a híres emberektől származó inspiráló idézeteket, akikről a gyermeked soha nem hallott, és inkább ezeket a bátorító mondatokat oszd meg vele, amik egyenesen a szívedből jönnek.
- Látom, hogy keményen próbálkozol/dolgozol ezen.
- Olyan közel vagy már!
- Hiszek benned.
- Már majdnem ott vagy!
- Nem számít, mi lesz, én büszke vagyok rád, hogy végigcsinálod.
- Izgatott vagyok, hogy mit fogsz erre kitalálni.
- Segítene, ha tartanál egy kis szünetet, hogy után felfrissülten próbálkozz újra?
- Annyi időt szánhatsz erre, amennyit csak szeretnél.
- Tudom, hogy van egy elképzelés a fejedben arról, hogy hogyan nézzen ez ki. Néha több időre van szükség, mint amennyire először számítottál, hogy az legyen, amit elképzeltél, főleg akkor, ha fontos neked.
- Egy dolog, ami segíthet, ha több oxigént juttatsz az agyadba. Mit szólnál, ha vennénk közösen három mély levegőt?
- Már majdnem sikerült!
- Mindenki küzd, amikor valami újat tanul. Nem vagy egyedül.
- Itt vagyok neked.
- Újat tanulni kemény munka az agyadnak.
- Amikor ennek a végére érsz, fogadok, hogy visszanézve nagyon büszke leszel magadra.
- Gondolj egy korábbi nehéz pillanatra: Emlékszel, amikor nem tudtad, hogyan kell bekötni a cipőfűződet? Addig próbálkoztál, amíg nem sikerült. Most már magától megy a dolog, nem is kell gondolkodnod rajta. Meg tudsz csinálni nehéz dolgokat!
A következő kifejezésekben utalhatsz először egy kisebb sikerre vagy javulásra, aztán jöhetnek a bátorító szavak. Kutatások mutatják, hogy a kis előrelépések kiemelésével motiválhatod a gyereked, hogy tovább haladjon a nagy cél felé.
- Már most sokkal jobb vagy benne.
- Már most sokat fejlődtél.
- Lassan ráérzel!
- Bár még nem sikerült, már közelebb vagy hozzá, mint tegnap/ma reggel/egy órája voltál.
- Már most nagy utat jártál be.
- Nézd, milyen messzire jutottál.
Bátorító szavak gyerekeknek, ha dolgozatot írnak vagy aggódnak az iskola miatt
Egyes gyerekek szoronganak a tesztek és az iskolai nagy projektek, például a prezentációk vagy a dolgozatok miatt. Ha azon töprengsz, mit mondj egy dolgozat előtt a gyerekednek, tartsd észben ezeket a bátorító szavakat azokra a pillanatokra, amikor a gyerekednek támaszra van szüksége. Óriási különbséget tesz, ha a gyermeked tudja, hogy ott állsz mögötte.
- Felejtsük el a dolgozatot egy percre. Mi a véleményed arról, amit ebben a témában tanultál? Mit tudsz most, amit korábban nem?
- Úgy hangzik, sokat tanultál már erről a témáról.
- Miről lesz a dolgozat? És miután elmagyarázta neked: Már most tanítottál nekem valami újat, már csak azzal, hogy pár percig hallgattam, ahogy mesélsz róla.
- Egy dolgozat nem látja, hogy milyen keményen dolgozol rajta, de én igen. Büszke vagyok rád.
- Melyik rész miatt aggódsz a legjobban?
- Egy dolgozat csak egy pillanatkép arról, amit most tudsz, így a tanárod láthatja, hogy mit kell még esetleg gyakorolnod/mire kell legközelebb figyelned.
- Ez egy dolgozat egy témáról egy random napon. Ha nem is sikerül úgy, ahogy remélted, több lehetőséged is lesz, hogy újra megpróbáld.
- Nem számít, mi történik ezen a dolgozatíráson, én szeretlek és támogatlak.
- Egy dolgozat nem tudja megmondani, milyen ember vagy. De én látom, hogy ki vagy és így szeretlek.
- A jegy, amit kapsz, nem számít nekem. Ami számít nekem, hogy valami újat tanultál, és én már most tudom, hogy ez megtörtént.
- Nem kell a dolgozatban minden kérdésre tudnod a választ. Senki sem várja el, hogy mindent tudj.
- Hogyan tudnánk együtt mozogni egy kicsit és kirázni magunkból a feszültséget?
- Hogyan tudok segíteni, hogy úgy érezd, készen állsz?
- Csináljunk valami különlegeset vacsorára/reggelire a dolgozat előtt, hogy a tested jól érezze magát és egészséges legyen. Mit szeretnél?
- Ha izgulsz a dolgozat előtt az iskolában, mit tudsz tenni, ami segíthet lenyugodni?
- Melyik órában van a dolgozat? Állítok be időzítőt a telefonomon, és abban az időpontban becsukom majd a szemem és rád gondolok, mély levegőt veszek és nyugodtságot és magabiztosságot sugárzok majd neked.
- Emlékszem, mennyire izgultam én is minden dolgozat miatt, amikor iskolás voltam! Nem vagy ezzel egyedül.
- Amikor ma hazaérsz, csináljunk együtt valami szórakoztatót ünneplésként, hogy megírtad a dolgozatot. Mit szeretnél csinálni?
Bátorító szavak gyerekeknek: egy rossz nap után
Néha olyasmi okoz csüggedést, ami a gyermekeddel a nap folyamán történt, például az iskolában, a barátokkal való játék vagy a testvérekkel való interakció során. Ezek a gyerekeknek szóló bátorító mondatok segíthetnek neki ezt a rossz napot átfordítani:
- Mindenkinek vannak rossz napjai. Nem vagy ezzel egyedül.
- Úgy hangzik, kemény napod volt. Köszönöm, hogy megosztottad velem, így nem kell tovább egyedül cipelned.
- Végigcsináltad ezt a rossz napot, most pedig van egy kis időd levegőhöz jutni.
- A rossz napok kimerítőek tudnak lenni. Biztosan örülsz, hogy végre vége.
- Mit tudnánk együtt csinálni, hogy elfelejtsük ezt a napot?
- Örülök, hogy itthon vagy már és fel tudsz töltődni.
- Úgy hangzik, sikerült a legjobbat kihoznod egy rossz napból. Ehhez sok erő kellett.
- Megesik, hogy vannak ilyen napok.
- Az ilyen napok olyanok, mintha vihar lenne, nagy szürke felhőkkel. De néha, ha szerencsés vagyok, látok itt-ott áttörni napsugarakat. Neked mi volt ma ilyen napsugár?
- A holnap egy új nap. Van valami, amit vársz a holnapban?
- Néha a rossz dolgok csak úgy megtörténnek, és ez nem a te hibád.
- Mindezek után lefogadom, hogy várod már, hogy holnap frissen indulj.
Bátorító szavak, amikkel elismered a gyermeked segítőkész viselkedését
Ha a nehézség valamilyen hasznos tevékenységhez kapcsolódik, például segíteni a házimunkában, vagy testvérek dulakodnak, hogy ki játsszon éppen egy játékkal, ezek a kifejezések megváltoztathatják a belső párbeszédüket, és arra ösztönzik őket, hogy a jövőben segítőkész döntéseket hozzanak.
- Lehetőséged volt segíteni és te éltél vele.
- Köszönöm, hogy segítettél.
- A testvérednek/barátodnak segítségre van szüksége, te pedig úgy döntöttél, segítesz neki. Mit gondolsz, hogy érzi magát most?
- Nagyra értékelem, hogy ilyen nagy segítség vagy.
- Gyorsabban megy, ha együtt csináljuk.
- Olyanok vagyunk, mint a méhecskék, ahogy együtt dolgozunk!
- Jó érzés segíteni, ugye?
- Ünnepeljük valami mókással, ha készen vagyunk!
- Ez sokkal szórakoztatóbb, ha együtt csináljuk.
- Köszönöm, hogy beálltál! Milyen érzés segítőnek lenni?
- Látom, hogy segítesz és nagyra értékelem.
- Ha mindannyian együtt besegítünk, az belül jó érzés.
- Ez nehéz döntés volt, te pedig azt választottad, hogy kedves/nagylelkű/bátor leszel.
- Ezt teszi egy figyelmes/kedves/bátor ember.
- Nagyon szeretem látni, amikor segítesz.
- Látni, hogy ezt teszed, megmosolyogtat.
- Ez egy nagy feladat volt, és te kitartottál, amíg nem sikerült. Olyan keményen dolgozol!
- Néha nehéz kedves/nagylelkű/bátor döntést hozni, de te megtetted.
- Egy pillanatra a testvéredre/barátodra gondoltál, és úgy döntöttél, hogy segíteni fogsz.
- A helyükbe képzelted magad, hogy azt érezd, amit ők. Ezt empátiának hívják, és empatikus embernek lenni nagyon fontos dolog.
- A testvérek/barátok figyelnek egymásra, és te pontosan ezt tetted.
- Nagyon szeretem látni, amikor együtt dolgoztok.
- Kedves/nagylelkű szíved van. Inspirálsz engem.
- Számítanak a döntéseid.
- Amikor összeszedted a játékokat/bepakoltad a mosógépet, azzal megmutattad nekem, hogy segítőkész vagy.
- Példát mutatsz a testvéreidnek/barátaidnak.