„Kérdezz meg 10 anyukát, akinek már nagykorú a gyereke, hogy mi volt a kedvenc időszakuk a szülői életben, és 10 különböző választ fogsz kapni. Egy dologban viszont mindannyian egyet fognak érteni: az idő repül. Amikor a kisgyerekek életének, a tinédzserek drámájának vagy a középiskolai hormonhullámoknak az áradatában vagy, a másodpercek óráknak tűnnek, és ezek közül az órák közül egyiket sem érzed a sajátodnak.
A legtöbb anyuka végül úgy érzi, hogy feláldozza a saját vágyait a családjáért, és a saját élete háttérbe szorul. De a valóság az, hogy ahogyan az életnek is vannak különböző időszakai, úgy az anyaságnak is vannak különböző szakaszai. Az érdeklődési köröd és a szabadidőd minden időszakkal változik, és ha tudod, hogy mi vár rád, az élvezetesebbé teheti az utazást ezekben a szakaszokban. Íme az anyai élet 6 szakasza és hogy hogyan boldogulhatsz mindegyikben.
1. Friss házasok gyermek nélkül
Ez az életszakasz, még a két karriert befutó párok számára is, nagy rugalmasságot és mozgásteret biztosít. Egész héten keményen dolgoztok, de az esték és a hétvégék általában szabadok, hogy azt csináljatok, amit csak akartok, legyen szó akár a barátokkal való együttlétről, önkéntes munkáról vagy más személyes célok megvalósításáról. Élvezzétek a szabadságot, és hozzátok ki a legtöbbet a párként együtt töltött időből, erős alapot építve a házasságotoknak.
2. Csecsemő és kisgyermek anyukája
A rossz hír? Ez az anyaságnak egy nagyon megterhelő szakasza a napkeltétől napnyugtáig tartó személyes részvétel szempontjából. A jó hír? Ez egyúttal nagyon szórakoztató is. Ragadós, kekszmorzsával megszórt móka. De ez az anyaságnak nem az a szakasza, amely megkönnyíti a külső kötelezettségek vállalását vagy érdeklődési körök kialakítását. Ha szükséged van némi házon kívüli stimulációra, használd ki a gyermekfelügyeletet biztosító lehetőségeket. Ha nem otthon dolgozol, tegyél meg mindent, hogy a gyermekeiddel töltött időd a rohanás helyett élvezetes és gondoskodással teli legyen. Ügyelj arra, hogy ebédszünetben a munkatársaiddal ebédelj, ahelyett, hogy ilyenkor is dolgoznál.
3. Óvodás anyukája
Ha gyermeked heti néhány reggelen anyukás csoportba vagy óvodába jár, akkor ebben a szakaszban kicsit rugalmasabb lehet az időbeosztásod. De légy óvatos – az a két-három óra gyorsan eltelik, és néhány napon erre a gyermekmentes időre lesz szükséged, hogy csak a bevásárlást elintézd vagy fodrászhoz menj. Szóval válogasd meg, hogy milyen külső kötelezettségeket vállalsz, és ne pakold túl a kosarat. Ha dolgozó anyuka vagy, fontos, hogy a gyermekeddel foglalkozz, amikor hazaérsz a munkából. Tedd félre a telefonodat és a laptopodat, és add a legjobbat a gyerekednek.
4. Kisiskolás gyerek anyukája
Ha magántanuló, az időbeosztásod nem biztos, hogy sokat változik, amikor a gyereked elkezdi az iskolát. De azoknál a családoknál, akik az egész napos iskolát választják, ez nagy változást jelenthet a napirendben. A gyerek szülői nevelése ebben a korban őrült kora reggelekkel és zsúfolt délutánokkal és estékkel jár. Ha háztartásbeli anyuka vagy, akkor lehet, hogy egy idő után úgy döntesz, hogy elmész dolgozni, vagy ezeket az órákat önkéntes munkába fekteted, vagy otthonodat a családod számára csodálatos menedékké alakítod. Bárhogy is legyen, ez a szakasz nagy változásokra ad lehetőséget, ezért jó alkalom arra, hogy átgondold, mire vágysz és hogyan segíthet az új időbeosztás ennek megvalósításában.
5. Tinédzser anyukája
Csábító lehet, hogy ebben a szakaszban elhidd a gyerekednek, amikor ragaszkodik ahhoz, hogy már nincs rád olyan nagy szüksége. Persze, a gyermekednek el kell sajátítania azokat a készségeket, amelyekkel önállóan el tudja látni a feladatait, de még mindig szüksége van arra, hogy a lehető legtöbbet foglalkozz vele, ezért ne maradj ki! Ha a szabadidődet a saját hobbiddal töltöd ki, mert azt hiszed, hogy a gyerekednek már nincs szüksége rád, akkor azt kockáztatod, hogy nem leszel ott a fontos pillanatokban. Ha mégis többet szeretnél vállalni, mi lenne, ha ott önkénteskednél, ahol a gyereked van?
6. Üres fészek
Amikor a legkisebb gyereked elmegy főiskolára, vákuum keletkezik, ami korábban csordultig volt szükségletekkel. Ez a tökéletes alkalom arra, hogy belemerülj azokba az érdeklődési körökbe és lehetőségekbe, amelyekre korábban nem volt időd. Írd meg azt a könyvet. Utazzatok többet. Vedd fel újra a kapcsolatot régi barátaiddal, és szerezz újakat. Fektess időt olyan ügyekbe, amelyekben hiszel. És ne várj túl sokáig. Miért? Mert hamarosan jönnek az unokák, és akkor megint váltani fogsz!”
Olvasd el az eredeti írást ITT!