Montessori lépésről lépésre – Teremtsd meg hozzá a megfelelő környezetet!
Ha még új számodra a Montessori, elsőre biztosan nagyon soknak tűnhet az egész házat egyszerre átrendezni. Szerencsére azonban nem kell, hogy ez egy azonnali, egy éjszaka alatt végbemenő változás legyen! Már azzal is sokat teszel, ha apró változtatásokkal előkészíted a tereket az otthonodban. A jól előkészített Montessori tér rendezett, hozzáférhetőséget biztosít a gyermeked számára és a függetlenségét erősíti. Az itt található dolgok a gyermeked fejlődése és érdeklődése szerint rendezettek.
Íme 5 lépés, amelyekkel felkészültté teheted az otthonodat!
Megfigyelés
A Montessoriban az első lépés mindig a megfigyelés. Saját magunkon, gyermekünk használati tárgyain és az élettereinken kell változtatásokat eszközölnünk aszerint, hogy mit is látunk magunk előtt valójában. Ehhez az szükséges, hogy egy kicsit félretegyük más teendőinket és csak az általunk teremtett térre koncentráljunk. Arra kell gondolnunk, hogy a gyermekünk hogyan fog mozogni a térben, milyen kihívások és akadályok állhatnak elé és elénk.
- Most még nem kell változtatnod semmin. Csak figyelj, hallgass, vizsgálódj.
- Próbálj nem közbeavatkozni a gyermeked viselkedésébe. Ne tegyél fel kérdéseket, ne ajánlj fel segítséget (kivéve ha kéri), ne kezdj el vele játszani.
- Figyelj, de ne ítélkezz.
- Figyeld a gyermeked mozdulatait, a kicsiket és a nagyokat is. Minden mozdulatnak célja van és utalhat arra, hogy mire is lehet szüksége a gyermekednek az adott térben.
Felfedezés
A kisgyerekek máshogy érzékelik a tereket, mint a felnőttek. Ha az ő szemszögükből nézzük a dolgokat és próbálunk végrehajtani egy feladatot, bepillantást nyerhetünk abba, milyennek is látszik és érződik számukra egy tér. Így feltűnhetnek olyan dolgok is, amik eddig még nem és hasznos észrevételeket tehetünk arra vonatkozólag, hogy milyen változtatásokra van szükség a térben.
- Kuporodj le, térdelj vagy feküdj a földre, hogy a gyermeked szemszögéből lásd a szobát.
- Ne csak nézz, láss is – mi az, ami érdekes, mi az, ami zavaró?
- Keresd, mi az, ami esetleg nem biztonságos.
- Próbálj meg végrehajtani egy egyszerű feladatot a térben – végig tudod csinálni anélkül, hogy „felnőtt méretű” lennél?
- Van olyan, amit nem érsz el, pedig azt gondoltad, el tudod?
Értékelés
Mindenki elkezdi valahol. Még ha úgy is érzed, hogy amivel kezdesz, nem igazán illeszkedik a Montessorihoz, vedd számba, hogy mikkel rendelkezel a felkészített tereidben. Tudd, hogy mi az, ami bevált, jól működik, és mi az, ami még hiányzik, mielőtt még nagymértékű változtatásokat hajtanál végre. A megfigyeléseinket felhasználhatjuk arra, hogy megállapításokat tegyünk arról, hogyan látjuk a tárgyakat a térben. Itt az idő, hogy részletes tervet készíts.
- Vedd figyelembe, hogyan működik a tér egészként.
- Készíts listát a gyermeked környezetében éppen lévő dolgokról. Ide számítanak a különböző tevékenységek, művek, játékok és mindenféle más tárgy, anyag, dolog.
- Jegyezd fel, mely dolgok elérhetőek, melyek szükségesek a gyermeked számára és miket használtok. Tervezd ezeket a térben tartani.
- Jegyezd fel, mik azok, amik nem elérhetőek vagy bonyolultak a gyermeked számára. Új elrendezésre van szükségetek, vagy nem is kell, hogy ezek hozzáférhetőek legyenek a gyermeked számára? Fontold meg, milyen változtatásokkal tudsz jobban működő teret létrehozni.
- Jegyezd fel, hogy mik azok a dolgok, amiket már nem használtok. Tervezz ezektől megszabadulni.
Rendszerezés
Ha egy kis időt rendszerezéssel töltesz, mielőtt bármilyen változtatást végrehajtanál, sokat segíthet, hogy ez a folyamat sokkal simábban menjen. Gyűjtsd össze azokat a dolgokat, amikről úgy gondolod, hogy még szükséged lesz rájuk. Ne feledkezz meg olyan apróságokról sem, mint a különböző dobozok, kosarak, tárolók. Kezdj el lépéseket tenni az előző pontban készített terved megvalósításához.
- Tegyél rendet a térben, amelyet előkészítesz. Tedd a helyükre vagy rendszerezd azokat a dolgokat, amik maradni fognak a térben.
- Tedd biztonságossá a teret. Takard le a kábeleket, konnektorokat és egyéb veszélyforrásokat, amelyek megnehezíthetik, hogy a gyermeked szabadon tevékenykedjen a térben.
- Gyűjtsd össze azokat a dolgokat, amiket a térben szeretnél tartani, vagy még nincsenek ott, de szeretnéd, hogy ott legyenek. Ezeket a dolgokat teheted egyelőre a szoba közepére is, vagy valamilyen központi helyre.
- Tedd a dolgokat kosarakba vagy dobozokba. Rendszerezd a tárolókat, hogy egyszerűbben tudj használni mindent.
- Tedd el azokat a dolgokat, amik nem lesznek a térben.
Változtatás
Végül itt az ideje, hogy változtass a téren! Ne felejtsd, hogy ezek a változtatások mind a te megfigyeléseiden és értékeléseden alapulnak. És ne felejtsd el azt sem, hogy egy változtatásnak sem kell állandónak lennie! A megfigyelésnek folyamatos gyakorlatnak kell lennie, visszajelzésnek saját magad számára, hogy hogyan is látod a továbbiakban a teret.
- Használd ki a már meglévő dolgaidat! Milyen formában elérhetőek ezek a gyermeked számára?
- Kezdd bármelyik nagyobb bútoroddal. Mozgasd a helyükre a polcokat, asztalokat, szekrényeket, bármit, amiről úgy tervezed, hogy bent marad a térben.
- Helyezz el olyan eszközöket, amelyek könnyebb elérést biztosítanak – például sámlikat vagy hosszabbítókat. Biztosíts ezeknek helyet a térben.
- Tedd a helyükre az általad rendszerezett dolgokat.
- Figyelj a részletekre – az olyan kicsi dolgok, mint egy növény vagy egy alkotás, vagy akár egy fényforrás is, ami a gyerekek magasságában található, sokkal szebbé és hívogatóbbá teszi a teret a gyerekek számára.
Reméljük, ezek a tippek segítenek neked, hogy ki tudj alakítani egy Montessori teret az otthonodban. A folyamat elsőre talán túl bonyolultnak és átláthatatlannak tűnik, de ha lépésről lépésre haladsz, nem lesz az, megígérjük!
Neked is segítség volt ezt olvasni? Mert nekünk az volt!
Szeretettel,
Orsi
Van kedved elolvasni ezt az írást eredeti nyelven? Itt találod!