Veled előfordult már, hogy egymás után sokszor ismételgettél valamit, amit nagyon szerettél volna, hogy megtörténjen? Vagy csak egy-egy felszólítást, egy-egy udvarias kérést… Bármit, amitől akkor és ott valahogy jobb lett neked? Amitől azt vártad, hogy most akkor valami pozitív irányban változik?
Akkor tulajdonképpen te mantráztál, még ha nem is fogalmaztad így meg magadban.
Hogy éppen énekelsz, szavalsz, vagy csak gondolkodsz és összegzel, mindegy is – bármilyen mantra képes az életedet pozitív irányba változtatni, ugye tudod?
A legismertebb mantra minden bizonnyal az OM!
Minden jógaoktató ezt használja az óra indításakor és zárásakor. Om (amit gyakran Aum-ként is írnak) az energiaáramlás legtisztább formája és ellazuláshoz, a feszültség elengedéséhez és spirituális felismerésekhez vezethet.
De pánikra semmi ok, mantrázni nem csupán csukott szemekkel, lótuszülésben lehet, másképp is ugyanolyan működőképes a dolog. És ha most úgy gondolod, hogy te tulajdonképpen nem érzed magadat spirituálisnak, mert idegenkedsz ettől a világtól, nem kell úgy felfognod, elég, ha arra gondolsz, hogy most csupa szép, kellemes, építő gondolatot ismételgetsz.
Hogyan mantrázzunk? Gondoljunk, mindarra, amit szeretnénk, akik vagy amik lenni szeretnénk.
Nézzük csak, hogy is működik mindez. Először is vegyük a pontos definíciót. A mantra nem más, mint egy rövid mondat, egy szólás vagy egyszerűen csak egyetlen szó, amelyet az ember gondolatban gyakran ismételhet. Indiai, mongol és tibeti népek már évezredek óta használják és élvezik a mantrák pozitív hatásait saját jóllétük érdekében.
És hogy mit értünk „jóllét” alatt? Mindazt, amitől jól érezzük magunkat, amikor elérjük, amit szeretnénk, szavakba foglaljuk azt, és egyfajta erőforrásként alkalmazzuk saját magunk számára.
A mantrák felszabadítják a mentális és a spirituális energiáinkat egyaránt, szárnyakat adhatnak nekünk. Természetesen mi magunk is erősen hozzájárulhatunk ehhez, ahogyan a saját céljainkra koncentrálunk, és pozitív lelkiállapotot idézünk elő a magunk számára. Mindeközben csökkennek a félelmeink, elkezdünk pozitívan gondolkodni, szabadabbnak és öntudatosabbnak fogjuk érezni magunkat.
Te is úgy érzed, hogy jöhet mindez, ugye?
Felmerül a kérdés, hogy hogyan használjuk helyesen a mantrákat. Erre igazából nincs szabály. Mantrát mondogatni bármikor és bárhol lehet. Mosogatás közben, sétálgatva, vagy a buszra várva. Természetesen nem kell mindig feltétlenül hangosan tennünk, nem kell kántálnunk. De tény, hogy hatékonyabb, ha az ember félhangosan mormolja a mantráját, de működik másképpen is: kimondhatjuk hangosan, ha egyedül vagyunk, de magunkban is ismételgethetjük. Ennél sokkal fontosabb, hogy a mantrázásunk rendszeres legyen – legalább 30 napon keresztül mondjuk ugyanazt. Így tudjuk ezt agyunkban tökéletesen rögzíteni, ha úgy tetszik, kialakítani a gondolataink pozitív autópályáját.
Milyen mantra illik hozzám? – kérdezheted most joggal.
Először is azt szükséges végiggondolni, hogy életünk mely területén lenne legfontosabb változásokat eszközölni. Szabadabb, lazább szeretnél lenni, vagy inkább bátrabb, öntudatosabb, határozottabb?
Ha megvan a döntés, akkor kezdheted megkeresni a tökéletes mantrádat. Ez történhet úgy is, hogy saját magadnak alakítod ki a megfelelő mondatot, de nagyon sok listát találhatsz ebben a témában, amely segíteni fog neked. Ha saját magad szeretnéd a mantrádat megfogalmazni, mindig ügyelj arra, hogy csak pozitív szavakat használj. Ez nagyon fontos ahhoz, hogy a tudatalattink jól reagáljon és úgy dolgozzon, ahogy szeretnénk. Tehát mondjuk ahelyett, hogy „Nem félek semmitől” használjuk inkább azt, hogy „Mindig bátor vagyok”, vagy ahelyett, hogy „Nem csinálok rendetlenséget”, mondjuk azt, hogy „Mindig ügyelek a rendre”.
Pozitív mantrákra itt találtok példákat:
Ha jobban kell, hogy szeresd saját magadat:
- Egyedi és megismételhetetlen vagyok
- Megérdemlem, hogy jó dolgok történjenek velem
Ha öntudatosabbnak kell lenned:
- Elég vagyok a feladataimhoz
- Rettenthetetlenül hiszek saját magamban
Pozitív életszemlélethez:
- Mosolyogj, és a világ visszamosolyog rád
- Olyan az élet, amilyennek látni akarod
Ellazuláshoz:
- Belélegzek és ellazítom a testem, kilélegzem és mosolygok
- Itt és most vagyok jelen.
Több bátorsághoz:
- Ahol a félelem, onnan menni kell
- Az én életem a saját kezemben van
Több motivációhoz:
- Hibázni a siker elengedhetetlen része
- Magamért teszem
Nehéz helyzetekre:
- Minden kellemetlenséget kibírok
- Minden rosszban van valami jó, csak észre kell venni.
Nem lehet elég korán kezdeni!
Ha te magad már kipróbáltad a mantrák tisztító és felszabadító erejét, itt az idő, hogy beavasd a gyermekedet is. A gyerekek egyébként maguk is hajlamosak kedvenc kis mondatokat gyártani, és azt gyakran ismételgetni, miért is ne segíthetnénk nekik ezt tudatosan csinálni? Elképesztően sokat adhat egy gyereknek, ha idejekorán képes lesz kimondani azt, hogy „Meg tudom csinálni!”, „Képes vagyok rá!” vagy bármi hasonló dolog. Természetesen a gyerek személyiségétől függ, hogy milyen mantrát alkottok meg, akár együtt, akár úgy, hogy csak segítesz rávezetni és igazából ő mondja ki, amit szeretne. Nagyon sokat segíthet egy gyermek személyiségfejlődésében, ha megvannak azok a bizonyos mondatai, amellyel önmagát bizonyos helyzetekben erősíteni, bátorítani tudja. Ha megtanítod mantrázni, egy remek eszközt adsz a kezébe, amely a mai bonyolult világban sokszor mentőövként szolgálhat majd.
Eláruljunk egy titkot?
Már dolgozunk azon a kártyacsomagon, amelyben gyerekek számára ajánlott mantrákat teszünk majd, semmi Hókuszpókusz, csak egy kis Abracadabra.
Addig is ajánljuk figyelmetekbe Nyuszis érzelemkártyánkat, amellyel nagyon sokféleképpen tudtok játszani, és amely akkor is segít, ha a szavak éppen tudnak.
Ha van hozzá kedvetek, írjátok meg nekünk a legjobb mantráitokat. Adjunk ötleteket egymásnak!
Szeretettel,
Judit